Visegrádi illúzióvesztés
A cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák kormányfő a tanácskozáson úgy foglalt állást, hogy a visegrádiak nem egyszerűen technikai kérdésnek, hanem politikai és bizalmi problémának tekintenék, ha csúszna a szóban forgó államok jövő októberre tervezett schengeni csatlakozása.
A miniszterelnökök az együttműködés sikerét hangoztatták, de elismerték, hogy a közép-európai térségben jelenleg kiábrándultság, illúzióvesztés tapasztalható, ami véleményük szerint összefügg egyebek között a napirenden levő reformokkal.
Ugyanakkor a csúcstalálkozó alkalmából tervezett magyar–szlovák miniszterelnöki megbeszélés elmaradt. E bejelentés kapcsán a V4-csúcs eredményeit összegző sajtótájékoztatón vita alakult ki a magyar és a szlovák miniszterelnök között. Gyurcsány kifejtette: magyar megítélés szerint több időre van szükség ahhoz, hogy ilyen szintű kétoldalú tárgyalásra sor kerülhessen, hiszen jelenleg a két fél gyökeresen másként ítéli meg a szlovákiai magyarellenes atrocitások hátterét és mozgatórugóit. Gyurcsány „általános és elvi álláspontként” leszögezte továbbá: ha valaki „közel engedi a nacionalizmust a kormányhoz”, akkor ezzel táptalajt ad a nacionalista, populista erők megjelenéséhez, megerősödéséhez. – Összeveszni nincs értelme – tette hozzá a magyar miniszterelnök.
– Most hallottam először a találkozó elhalasztásának magyar érveit – állította a maga részéről Robert Fico, Gyurcsány szavait követően. Közölte azt is, hogy „bármikor, bárhol és bármilyen témában” hajlandó tárgyalni Gyurcsány Ferenccel. A nyáron megalakult és összetétele miatt nemzetközi bírálatokat kiváltó szlovák kormánykoalíció feje a továbbiakban megjegyezte, hogy véleménye szerint Gyurcsány más országra, és nem Szlovákiára gondolhatott a nacionalizmust és a populizmust emlegetve, országában ugyanis – mint fogalmazott – „a kormány demokratikus parlamenti választások nyomán alakult meg, és a régióban egyedül képes biztosítani jelenleg az intézmények stabilitását”.
A polémia előzményéhez hozzátartozik, hogy értesülésünk szerint magyar részről a visegrádi Gyurcsány–Fico találkozó előfeltételeként azt szabták: a szlovák kormányfő határolódjon el a hazájában tapasztalható szélsőséges, nacionalista megnyilvánulásoktól. Fico azonban erre közölte, hogy csak előfeltételek nélkül hajlandó tárgyalni.