Jóváhagyták a konvergencia programot az EU pénzügyminiszterei

Az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei kedden jóváhagyták az átdolgozott magyar konvergencia-programot, illetve az országnak szánt ajánlásokat a magas államháztartási deficit leszorítására, derült ki az ülés helyszínén diplomáciai forrásból.

A miniszterek a várakozásoknak megfelelően szükségesnek minősítették, hogy a kormány hajtsa is végre a programban szereplő intézkedéseket, mindenekelőtt a reformlépéseket.

Az Európai Bizottság ajánlásával összhangban a pénzügyi tanács a korábbinál egy évvel hosszabb haladékot, 2009-ig adott időt arra, hogy az államháztartás hiányát a hazai össztermék 3 százalékának közelébe szorítsák le. A tanács áprilisban ellenőrzi újra a tervezett lépések teljesítésében elért előrehaladást. A félévenkénti ellenőrzés minden EU-tagország esetében szokásos.

Az ajánlások semmiféle szankcióról nem tesznek említést. A hiánytúllépésért csak euróövezeti tagok büntethetők, legalábbis elvben, azonban büntetés kiszabására esetükben sem került sor eddig.

A miniszteri ajánlások az értesülések szerint nagy vonalakban az Európai Bizottság fogalmazását követik. Szeptember 26-án elfogadott értékelésében az EU brüsszeli végrehajtó testülete úgy vélte, a magyar programban felvázolt lépések megfelelő utat jelentenek az államháztartási hiány leszorításához. A bizottság szerint mind rövid távon, mind a program későbbi éveire vonatkozóan továbbra is fennállnak kockázatok, ezért alapvető fontosságú, hogy Magyarország részletesen kidolgozza és szilárdan végrehajtsa a kilátásba helyezett szerkezeti reformokat, valamint, hogy további késlekedés nélkül megszilárdítsa és véghezvigye a kiadások ellenőrzését és az arra vonatkozó szabályokat.

Kérik a miniszterek, hogy Magyarország szigorúan hajtsa végre a szükséges intézkedéseket a fenntartható csökkentési ütem biztosításához, illetve legyen kész pótlólagos intézkedésekre, ha ez szükségesnek bizonyul. Fontosnak tartják azt is, hogy a tervezett reformokat a lehető leghamarabb dolgozzák ki és hajtsák végre.

Pengeváltás a magyar pártok között

A magyar gazdaságpolitikát gyámság alá helyezték az Európai Unió gazdaság- és pénzügyminiszterei is, követve az Európai Bizottság szeptemberi javaslatát - így értelmezi a javított magyar konvergenciaprogramról adott EU-pénzügyminiszteri állásfoglalást az Európai Parlament magyar néppárti (Fidesz-KDNP-MDF) delegációja, és a Brüsszelben konferencián részt vevő Varga Mihály, a Fidesz Gazdasági Kabinetjének vezetője az MTI brüsszeli irodájához eljuttatott közlemény szerint.

Az MSZP-s Fazakas Szabolcs, az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának elnöke, s így a legmagasabb tisztséget ellátó magyar EP-politikus viszont úgy reagált: a pénzügyminiszteri tanács, az ECOFIN ugyan határozatában aláhúzza, hogy a magyar gazdaság helyzete valóban súlyos, ám bizalmáról biztosítja a magyar kormányt a tekintetben, hogy kész és képes a gazdasági helyzet javításához szükséges stabilizációs program következetes végrehajtására. S ezt a bizalmát - mint aláhúzta - a tanács kifejezte azzal is, hogy 2009-ig adott időt az alapvető változásokat bevezetésére.

A miniszteri jóváhagyás nem számít meglepetésnek. Veres János pénzügyminiszter már uniós kollégáival szeptember elején Finnországban tartott informális találkozóját követően arról számolt be, hogy közülük többel kétoldalú megbeszélést folytatott, és "általában egyetértettek" abban, hogy a konvergencia-programban szereplő lépések, illetve azok, amelyekről döntés született az elmúlt hónapokban, jó irányba tett lépések.

Korábban az euróövezeti pénzügyminiszterek úgy vélték, hogy az euróövezet szinte összes országa visszakerülhet az államháztartási hiány előírt szintje - a hazai össztermék 3 százaléka - alá legkésőbb jövőre.

Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse azt mondta, hogy a notórius szabályszegők közül Franciaország, Németország és Görögország idén leszoríthatja deficitjét a megkívánt szint alá a pénzügyi szigornak és a gazdasági növekedésnek köszönhetően, és a határt jövőre sem lépik túl. Jövőre várhatóan Olaszország is csatlakozik hozzájuk, bár ott a miniszterek némelyike még lát kockázatokat a további időszakot illetően. Így az EU-bizottság jövőre javaslatot tehet az ellenük folyó szankcióeljárás megszüntetésére, mondta Almunia.

Almunia politikai nyomásról beszél

Politikai nyomást jelent a magyar hatóságokra az európai uniós tagországok pénzügyminisztereinek ismételt ajánlása a túlzott államháztartási hiány leszorítására - jelentette ki Joaquín Almunia. Magyarország az egyetlen EU-tagország, amely számára két éven belül háromszor kellett ajánlásokat megfogalmazni - tette hozzá.

Eero Heinäluoma finn pénzügyminiszter, az ülés elnöke kijelentette, az EU-tagországok gyors, határozott és fenntartható intézkedéseket várnak Magyarországtól a hiány csökkentésére. Megerősítette, hogy a tanács a szükséges szerkezeti reformokkal való előrelépést, a kiadások ellenőrzésének fokozását kéri Budapesttől.

A miniszterek a jövő év áprilisára már azt várják Magyarországtól, hogy hatékony lépéseket tesz az idei és a 2007-es deficitcélok teljesítésére - szögezték le. Mindketten megerősítették, hogy a bizottság és a pénzügyi tanács folytatja a magyar helyzet szoros figyelemmel követését.

Almunia "nagyon ambiciózus"-nak minősítette a magyar kiigazítási programot, különösen azt a célt, hogy 2009-ig 3 százalék környékére szorítják az idén több mint 10 százalékra rúgó deficitet a bruttó össztermékhez képest. Úgy vélte, jelentős kockázatok rejlenek a végrehajtásban is.

A biztos Heinäluomával együtt üdvözölte a magyar vezetés kötelezettségvállalását arra, hogy hat hónapon belül beszámol az intézkedések ütemtervéről és azok végrehajtásának állásáról. Almunia méltatta egyúttal, hogy a programban szereplő több intézkedést már elfogadtak, bár megjegyezte, hogy több új elképzelést még pontosítani kell.

Almunia megismételte azt az álláspontját, hogy a deficit leszorítása nemcsak az uniós előírások miatt fontos, hanem a magyar gazdaság és a - fogalmazása szerint az intézkedések terhét is érző - lakosság számára is az egyetlen alternatívát jelenti a felzárkózáshoz, az államháztartás rendbetételéhez.

Veres szerint az EU-tagországok hitelesnek tekintik a magyar konvergenciaprogramot

Hitelesnek tekinti a magyar konvergenciaprogramot mind az Európai Bizottság, mind az európai uniós tagországok pénzügyminisztereinek tanácsa - szögezte le Veres János pénzügyminiszter keddi luxembourgi sajtótájékoztatóján. Elmondta: a 2007-es költségvetést teljes mértékben a programban szereplő keretszámok alapján tervezik.

Nem kívánta a miniszter kommentálni Joaquín Almunia pénzügyi biztos azon megjegyzését, miszerint amennyiben Magyarország nem tesz eleget a most elfogadott ajánlásoknak, felmerülhet a kohéziós támogatásokkal kapcsolatos kezdeményezés megfontolása.

(forrás: MTI)

Veres János pénzügyminiszter lengyel kolléganõjével, Zyta Gilowskával az EU pénzügyminiszterek tanácskozásán
Veres János pénzügyminiszter lengyel kolléganõjével, Zyta Gilowskával az EU pénzügyminiszterek tanácskozásán
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.