Szankciók Phenjan ellen az atomkísérlet miatt

Észak-Korea sikeres föld alatti kísérleti atomrobbantást hajtott végre tegnap. A nukleáris kísérletet számos ország elítélte, többen válaszlépéseket és szankciókat helyeztek kilátásba, az ENSZ BT pedig rendkívüli ülésen ítélte el a történteket.

Az észak-koreai jelentés - amely szerint a kísérlet nyomán nem szivárgott ki sugárzó anyag - "történelmi eseményként" tálalta a tesztet. A kísérleti robbantást Kína és Oroszország is megerősítette; orosz illetékesek szerint Észak-Korea öt-tizenöt kilotonna hatóerejű, föld alatti nukleáris robbantást hajtott végre.

Az ENSZ BT felszólította Phenjant, hogy térjen vissza a fegyverprogramjáról kezdett hathatalmi tárgyalásokhoz. A Biztonsági Tanács megvitatja, milyen válaszlépést adjon a kísérleti atomrobbantásra, amelyet veszélyesnek tart a nemzetközi biztonságra nézve. Észak-Korea ENSZ-nagykövete viszont kijelentette: a BT-nek gratulálnia kellene Észak-Koreának a kísérleti atomrobbantáshoz, ahelyett, hogy "haszontalan" határozatokat hozna.

George Bush amerikai elnök provokációnak és fenyegetésnek nevezte a kísérletet. Élesen elítélte az észak-koreai kísérleti atomrobbantást Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár is, és rendkívüli ülésre hívta össze a katonai szövetséghez akkreditált nagyköveteket.

Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok bizonyos területei ellen is atomtámadást indíthat Észak-Korea a The New York Times szerint. Elemzésében a lap leszögezi: az ország nukleáris csapásmérő képességeiről kevés a megerősített információ. A Tudomány és Nemzetközi Biztonság Intézetének (ISIS) adatai alapján a kommunista állam feltehetően 4-13 atombomba előállításához szükséges hasadóanyagnak van a birtokában. A kísérleti robbantás az első bizonyíték arra, hogy Észak-Korea legalább egy működő atombombát megépített.

A világon jelenleg öt deklarált atomhatalom létezik: az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Kína és Franciaország. Ezen országok státusát hivatalosan is rögzítette az atomsorompó-szerződés, amelyet 1968-ban kötött az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a Szovjetunió, s amelyhez 1992-ben csatlakozott Kína és Franciaország. A megállapodásban az atomhatalmak kötelezték magukat arra, hogy nem adnak át nukleáris fegyvereket azzal nem rendelkező államoknak. Ugyanakkor számos országról tudható vagy gyanítható, hogy atomfegyverrel rendelkezik. Igazoltan atomfegyver birtokában van India, Izrael és Pakisztán, illetve most már Észak-Korea.

Kim Dzsong-Il észak-koreai vezér szemlét tart egy katonai egységnél
Kim Dzsong-Il észak-koreai vezér szemlét tart egy katonai egységnél
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.