Az indián asszonyok átka

A Liver Transplantation (Májátültetés) című folyóirat júniusi számában számoltak be amerikai szerzők egy májátültetéssel végződött mérgezésről, melyet nem valamiféle vegyszer, netán mérges gomba, hanem egy igen népszerű, "természetes" növényi anyagot tartalmazó gyógyhatású készítmény okozott. Fekete poloskavész, indiánasszony-gyökér a neve ennek a gyógynövénynek. Főként a változás kora (klimax) kellemetlenségeinek az enyhítésére ajánlják azoknak a hölgyeknek, akik (vagy az orvosaik) valami oknál fogva idegenkednek az ilyen panaszok kezelésére kifejlesztett hormonkészítményektől.

Az Észak-Amerikában, az USA és Kanada határvidékén, Európa, Ázsia és Ausztrália kontinentális éghajlatú vidékein bőven tenyésző boglárkaféle növény, a Cimicifuga racemosa gyökere és gyökértörzse nagy mennyiségben tartalmaz különféle, flavonoidoknak nevezett vegyületeket, amelyeknek az élettani hatásai az egyik női nemi hormonéra (ösztrogén) hasonlítanak, ezért fitoösztrogéneknek hívják őket. A kivonatait indián javasasszonyok évszázadok óta használják különféle, főként a havi vérzéssel kapcsolatos nőgyógyászati panaszok, ízületi gyulladások kezelésére, fájdalomcsillapításra.

Ez év februárjában már érkezett figyelmeztetés Ausztráliából, ahol a különféle orvosi lapok az utóbbi években négy - kettőnél ugyancsak májátültetéssel végződött - igen súlyos, és kilenc enyhébb, de maradandó májkárosodásról számoltak be, amelyeket bizonyosan valamilyen Cimicifuga-készítmény okozott. Az ottani gyógyszer-engedélyező hatóság a vizsgálatai során további 47, hasonló esetre bukkant a nemzetközi orvosi szakirodalomban. Mindezek alapján megállapították, hogy a szer igen széles körű elterjedtségéhez viszonyítva a veszély aránylag csekély. Mégis indokoltnak tartották elrendelni, hogy a készítmények csomagolásán ezentúl tüntessék fel a májkárosodást mint lehetséges mellékhatást. Szerepelnie kell a figyelmeztetésnek is, hogy májbetegség vagy más májkárosító gyógyszeres kezelések esetében tanácsosabb az ilyen készítményeket mellőzni.

Az Európai Orvosi Ügynökség (EMA) most kilátásba helyezte, hogy követi az ausztráliai példát. Hamarosan az unióban is kötelező lesz a gyártóknak a Cimicifuga-kivonatot tartalmazó (hazánkban gyógyszernek minősített) készítmények - világszerte mintegy 200 ilyen van forgalomban, és igen közkedveltek - csomagolásán feltüntetni, hogy ritka esetekben májkárosító hatással kell számolni, és az alkalmazásuk orvosi javallatra és orvosi ellenőrzés mellett ajánlatos.

Gyógynövények nem kívánt mellékhatással

Világszerte rendkívül népszerűek az ártalmatlannak vélt gyógynövények. A kétségtelen jótékony hatások mellett azonban egyre több bizonyíték szól amellett, hogy éppúgy megvannak az ártalmas mellékhatásaik, mint a "mesterségesen" előállított vegyületeknek. Sokuknak a hatóanyaga kémiailag nem pontosan ismert, s ami ennél is nagyobb baj: a hatóanyag mennyisége sem szabályozható, nem állapítható meg biztonsággal. Viszont - szemben az orvos és a gyógyszerész közreműködését igénylő, bevizsgált és ellenőrzött gyógyszeripari termékekkel - a legtöbbjük szabadon hozzáférhető egészségügyi szakember közreműködése nélkül is. Az amerikai családorvosok lapjában néhány éve jelent meg egy összeállítás, mely szerint 1980, tehát a gyógynövénydivat fellendülése előtt, mindössze 86 ilyen eredetű mérgezésről jelent meg közlemény. Ettől kezdve a számuk meredeken emelkedett: a következő tíz évben már 164, ezt követően pedig 5 év alatt elérte a 248-at. A Dél-afrikai Köztársaságban, ahol inkább a máig élő hagyományok miatt komoly szerepet játszanak az ősi gyógymódok, a halálos mérgezéseknek több mint a felét (51,7 százalékát) okozták 2000-ben gyógynövények.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.