Lebombázó londoni lapvélemény

"A magyar gazdaság időzített bomba" - írta a Financial Times hétfői, a közép-európai gazdaságokról szóló elemzésében, az éppen kipukkadni készülő ingatlanpiaci buborékra, valamint a fenntarthatatlan költségvetési és folyómérleg-hiányra hivatkozva. A neves londoni üzleti napilap úgy látja: a közép-európai politika "alapvető hazugsága", hogy lehet jól élni az EU-n belül, de az euróövezeten kívül. Ez Nagy-Britannia, Svédország és Dánia esetében azért más, mert ezek az országok nem kénytelenek szembenézni akut folyómérlegválsággal és 10 százalékos GDP-arányos költségvetési deficittel, és kormányaik nem sértik meg nyíltan az uniós előírásokat.

A Financial Times szerint a magyar költségvetési hiány jelentős hányadát már 2000- 2004 között a lakáshitel-támogatás termelte meg. Ezt tetézte a devizahitelek felfutása, és most már ott tartunk, hogy a régión belül Magyarországon a legnagyobbak a devizahitelezésből eredő bankszektorbeli kockázatok.

A Financial Times hétfői elemzése szerint a közép-európai gazdasági motor lefulladásának elsődleges oka az, hogy több kormány - köztük a magyar, a lengyel és most már a cseh is - vonakodik a minél gyorsabb valutauniós csatlakozástól. Ezek az országok úgy gondolhatják, hogy több időre van szükségük az átalakuláshoz, és vannak is helyénvaló gazdasági indokai annak, hogy az átalakuló országok miért ne rögzítsék idő előtt árfolyamaikat.

Ezzel azonban inkább az EU-csatlakozás ellen kellett volna érvelni, és nem az euróövezeti belépés halogatása mellett, ugyanis az EU-ba belépő új tagokat is törvény kötelezi az euróövezeti tagsággal összeegyeztethető gazdaságpolitika alkalmazására, áll a Financial Times elemzésében.

Az elemzés szerint Magyarország kijelölhetett volna magának egy szilárdan rögzített eurócsatlakozási céldátumot, például 2009. január 1-jét. Ebben az esetben a magyar kormánynak könnyebb lett volna felelős költségvetési politikát meghonosítania, és a piacok is kevésbé lettek volna hajlamosak megkérdőjelezni az ország elkötelezettségét a stabil árfolyam mellett - áll a brit lap hétfői írásában.

A vezető londoni elemző- házak - köztük a Standard & Poor's és a Fitch Ratings hitelminősítők - jelenleg szinte egyöntetűen 2014-et tartják a magyar euróövezeti belépés lehetséges legkorábbi dátumának.

A várakozásoknak megfelelően nem foglalkozott a kamatszinttel a jegybank monetáris tanácsa tegnap - ez nem is szerepelt az előzetes napirenden. Az MNB döntéshozó testülete áttekintette a gazdasági és pénzügyi folyamatokat - a következő kamatdöntő ülésre a hónap végén kerülhet sor. Az eredmény a pénzpiacon se hozott meglepetést: a magyar valuta árfolyama tegnap stabil maradt, egy euróért 271,4-272,5 forintot fizettek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.