Putyin hallgat a gyilkosságról

Magányos gyilkostól csecsen megbízókon át egészen a Kremlig húzódhat azok köre, akik érdekeltek lehettek Anna Politkovszkaja halálában. A közvélemény, a sajtó és a politikai elit azonban pártállástól függetlenül egyetért abban: a múlt hét végén a lakása előtt lelőtt 48 éves újságírónővel a civil társadalom, a Kreml demokratikus ellenzéke és az orosz sajtó egyik legmeghatározóbb alakja távozott.

 

 

 

Miközben az Egyesült Államoktól az Európa Tanácson át számos szervezet követelte a gyilkosság mielőbbi felderítését, az orosz államfő nem nyilatkozott az ügyben. Bár sokak szerint a gyilkosság napján éppen 54 évét betöltő Vlagyimir Putyinnak politikailag inkább súlyos teher Politkovszkaja halála, a demokratikus ellenzék vezető alakjai - köztük Gari Kaszparov egykori sakkvilágbajnok - szerint a közvetett felelősség mindenképpen az új hatalmi piramist kiépítő államfőt terheli. Putyin olyan szövetségesekkel veszi körbe magát, mint Ramzan Kazirov csecsen kormányfő, akit a sajtó egy része a gyilkosság lehetséges megrendelőjeként tart számon.

Az ENSZ-diplomata szülők gyermekeként felnövő Politkovszkaja 1980-ban végzett a moszkvai Lomonoszov Egyetem újságíró szakán. Pályafutásának utolsó hét évét Csecsenföldnek szentelte. Cikkeivel számos szakmai elismerést és a társadalom egy részének ellenszenvét vívta ki. Olyannyira, hogy felkerült a populista Liberális Demokrata Párt által öszszeállított "Oroszország ellenségei" százas listájára. A pártelnök Vlagyimir Zsirinovszkij az újságírónő halála után sem tagadta meg önmagát, és úgy nyilatkozott: elítéli a gyilkosságot, de nem érti, miért kellett az írásaival sokak dühét kivívnia. Az Eho Moszkvi orosz rádió műsorában több betelefonáló is üdvözölte Politkovszkaja halálát.

1999-től Anna Politkovszkaja a Novaja Gazeta újságírójaként rendszeresen tudósított a frissen kormányfővé kinevezett Putyin által megindított második csecsen háborúról. Az orosz haderők lakosság elleni bűncselekményeiről, a korrupt tisztekről és az emberrablásokról, amelyek üzleti hasznát éppen a most Moszkva bizalmát élvező Kazirov fölözte le.

Az újságírónő szakavatottságának és tekintélyének bizonyítéka, hogy a moszkvai Dubrovka színház 2002-es, 129 áldozattal járó túszdrámája során tárgyalhatott a csecsen túszejtőkkel. Két évvel később azonban nem jutott el Beszlanba, mert az odatartó repülőn tisztázatlan körülmények között ételmérgezést kapott. 1999-ben megszervezte kilencven idős ember kimenekítését az orosz erők által bombázott Groznijból.

Videofelvétel a feltételezett gyilkosról
Videofelvétel a feltételezett gyilkosról
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.