Svájci lap szerint se Gyurcsány, se Orbán nem hős

A NeueZürcher Zeitung szerint már tart a szakítópróba Magyarországon,amelyben Orbán Viktor polgári akciókkal akarja megdönteni a kormányt. Alap szerint az ellenzék a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök általmegnyert bizalmi szavazás után is tovább akar harcolni.

Orbán Viktor hajdani miniszterelnök fiatal demokratái azt remélik, hogytiltakozó akciókkal térdre tudják kényszeríteni a kormányt, írja a konzervatív svájci napilap.

A svájci újságíró félreérthetetlennek nevezte a Fidesz üzenetét, miszerint Gyurcsány hazudott, le kell mondania, ha pedig hivatalban marad, az az ország erkölcsi és demokratikus viszonyait károsítja. A Fidesz pedig folytatódó demonstrációkkal akarja elérni a célját. Manapság már nincs szó nyílt polgári engedetlenségi akciókról, amelyeket az utóbbi hetekben néhány meggondolatlan Fidesz-politikus javasolt. Orbán ugyanakkor a saját állítása szerint "minden alkotmányos, demokratikus és parlamentáris eszközt" alkalmazni fog, hogy hivatalának az elhagyására kényszerítse Gyurcsányt.

A cikkíró azonban úgy látja, hogy "e mértékletesség ellenére nem csapdák nélküli" az Orbán által választott út. Elsőként ugyanis felmerül a kérdés, hogy vajon a Fidesz erkölcsileg legitim-e ahhoz, hogy a Gyurcsány-kormány leváltását követelje. A tudósító szerint a válasz világos nem. A fiatal demokraták ugyanis a tavasszal éppolyan groteszk hazugságokkal léptek fel, mint a szocialisták: nyugati pénzügyi szakértők egybehangzó megítélése szerint a programjuk még távolabb is állt a realitásoktól, mint a szocialistáké.

A cikkíró abszurdnak nevezte azt az igazolásukat, hogy akkor nem voltak tisztában az állami pénzügyek állapotával. A tudósító szerint ugyanis Magyarország pénzügyi vészhelyzete általánosan ismert - és hónapok óta vita tárgya - volt Budapesten, ahogyan Brüsszelben is. Olyan hazugságokat pedig, amelyekért Gyurcsány vádolta magát, a Fidesz is elkövetett.

A cikkíró feltette a kérdést, hogy végtére is most pontosan mi is izgatja a Fideszt. Részben bizonyosan - és jó okkal - Gyurcsány populista hazugságai. Emellett kétségtelenül a kormány reformpolitikája is, amelynek hatásai időközben jelentősen érzékelhetővé váltak, és amely a télen - ha a gáz- és villany megemelt ára a piacra hatást gyakorol - még sokkal több fájdalmat fog okozni.

Sok magyar óhajtaná ugyanis - másképp kifejezve -, ha a kormány továbbra is tovább akarna lépni azokkal a pénzügyi hazugságokkal, amelyekről Gyurcsány beszélt. Ily módon pedig ez éppenséggel Janus-arcú tiltakozó mozgalom, amelynek élére Orbán állította magát.

A tudósító szerint úgy tűnik, hogy Orbán tudatában is van ennek a látens ellentmondásnak. A HVG-nek adott nyilatkozatában azt mondta, hogy Magyarország valóban pénzügyi gúzsban van, és takarékoskodni kell. Ez pedig a figyelmet felkeltő gyökeres fordulat. Röviddel ezelőttig ugyanis Orbán azt állította, hogy Gyurcsány takarékossági és reformvonala romlásba dönti az országot.

A cikkíró ezzel összefüggésben hozzáfűzte, hogy jól él még az emlékezetben az ellenzéki vezetőnek a 14. havi nyugdíj melletti groteszk védbeszéde egy olyan időpontban, amikor már hosszabb ideje ismert volt, hogy megcsappant az államkassza.

A cikkíró szerint kettős terhet jelent Orbán számára, hogy most hirtelen ő is spórolni akar. Az egyik, hogy meg kell magyaráznia ezt az irányváltást az eddig vad ígérgetésekkel csábítgatott híveinek, másrészt ezzel a lépéssel helyeslést ad a kormányfőnek, aki az EU egyetértésével szorosabbra akarja húzni a nadrágszíjat. A cikkíró szerint az ember csak feszülten várhatja, hogy meddig fog tartani Orbánnak a takarékoskodás iránti új szerelme.

A tudósító szerint alapvetően elhibázott lenne az ellenzék érvelési vészhelyzetéből csak azt levezetni, hogy Gyurcsány lenne ezeknek az összecsapásoknak az igazi hőse. Gyurcsány nem az az ember, akinek "bátorsága volt kimondani az igazságot", amit pedig itt és ott is lehet hallani róla, hanem egy olyan kormányfő, aki nyomorúságos hazugságokkal indult a választási kampányban, és csak a megvívott ütközetet követően - és akkor is csak elzárt szocialista körben - talált rá félig-meddig a becsületességre, és ezért pedig nem érdemel babért.

A párton belül olyan valakinek kellene felváltania, aki világosan a reformok továbbvitele mellett száll síkra. A Fidesznek jól követhető okokból súlyos fenntartásai vannak ugyan a szocialistákkal szemben, a jelenlegi vitában ugyanakkor ezek nem játszanak szerepet. Ma ugyanis kizárólag a pénzügyi fegyelem kérdéséről van szó, és ebben a vonatkozásban a Fidesz még nem kínált alternatívát az országnak.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.