Észak-koreai robbantás: a Fehér Ház szerint provokáció - Szöul kemény választ ígér

Észak-Korea sikeres föld alatti kísérleti atomrobbantást hajtott végre. A Fehér Ház elítélte az észak-koreai nukleáris kísérletet és az ENSZ Biztonsági Tanácsának azonnali közbelépését sürgette.

Észak-Korea sikeres föld alatti kísérleti atomrobbantást hajtott végre. A Fehér Ház elítélte az észak-koreai nukleáris kísérletet és az ENSZ Biztonsági Tanácsának azonnali közbelépését sürgette. Az amerikai elnöki szóvivő "provokációnak" minősítette a kísérleti atomrobbantást.

A dél-koreai Yonhap hírügynökség értesülése szerint a tesztet helyi idő szerint fél tizenegy után hajtották végre a Kildzsu városnál, az ország északkeleti részén. A dél-koreai elnök sürgős tanácskozásra hívta a szöuli kormány illetékes minisztereit. Dél-Korea "kemény választ" fog adni az Észak-Korea által állítólag végrehajtott kísérleti atomrobbantásra - jelentette ki a dél-koreai elnök szóvivője. A jelentés, amely szerint a kísérlet nyomán nem szivárgott ki sugárzó anyag, "történelmi eseményként" tálalta a tesztet, amely, mint írták, "örömmel tölti el" az észak-koreai hadsereget és a népet.

A dél-koreai Yonhap hírügynökség értesülése szerint a tesztet helyi idő szerint fél tizenegy után (közép-európai idő szerint hajnali fél négy után) hajtották végre a Kildzsu városnál, az ország északkeleti részén.

A dél-koreai földtani megfigyelő központ tudatta, hogy a Richter-skálán mért 3,6 fokozatú rengést észlelt az észak-koreai kísérlet bejelentett időpontjában. A központ kizárta, hogy a földmozgás természetes eredetű lett volna. Az amerikai védelmi minisztérium névtelenséget kérő illetékese egyelőre nem tudta megerősíteni az atomkísérlet tényét. Egy másik tisztségviselő szerint azonban, akit a Fox News hírcsatorna idézett, a Fehér Ház úgy véli: Észak-Korea valóban végrehajtotta a nukleáris kísérletet.

Az amerikai elnöki szóvivő "provokációnak" minősítette a kísérleti atomrobbantást.

Riadókészültség Dél-Koreában

A dél-koreai elnök sürgős tanácskozásra hívta a szöuli kormány illetékes minisztereit. Az ország vezérkari főnöke bejelentette, hogy riadókészültségbe helyezték az észak-koreai kísérleti atomrobbantás hírére hétfőn valamennyi dél-koreai haderőt - jelentette be az ország vezérkari főnöke.

"Megbocsáthatatlannak" nevezte az észak-koreai nukleáris kísérletet hétfőn Szöulban a hivatalos dél-koreai látogatásra érkezett Abe Sindzo japán kormányfő. Abe, akinek szavait a Yonhap dél-koreai hírügynökség idézte, úgy vélekedett: össze kell gyűjteni az ügyről a lehető legtöbb információt, de mindenkinek meg kell őriznie hidegvérét.

Kína megerősítette és elítélte a nukleáris kísérletet

Kína megerősítette és elítélte az észak-koreai nukleáris kísérletet. Az Új-Kína hírügynökség bejelentésében a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség közleményére hivatkozott. Ezt követően tették közzé az állami televízióban a pekingi külügyminisztérium elítélő nyilatkozatát, mely szerint Kína "határozottan ellenzi" az atomkísérletet és reméli, hogy Észak-Korea visszatér a kínai fővárosban folyó hatoldalú tárgyalásokhoz. "Észak-Korea semmibe vette a nemzetközi közösség aggodalmait és szégyentelen módon nukleáris kísérletet hajtott végre. Az északkelet-ázsiai térség stabilitásának fenntartása valamennyi érintett fél közös érdeke" - hangsúlyozza a kommüniké.

A két Korea, az Egyesült Államok, Japán, Kína és Oroszország részvételével az észak-koreai nukleáris programról folyó tárgyalások tavaly november óta holtponton vannak, mert Phenjan az ellene hozott amerikai pénzügyi szankciókra hivatkozva bojkottálja azokat. John Howard ausztrál kormányfő szerint földrengési adatok erősítették meg az észak-koreai nukleáris kísérletet. A miniszterelnök hétfőn az ausztrál parlament előtt nyilatkozott, de nem részletezte, hogy milyen adatokra hivatkozik.

Biztonsági garanciát kérnek az ENSZ alkalmazottai Phenjantól

Garanciát kérnek Phenjantól személyzetük biztonságára az ENSZ Észak-Koreában képviselt szakosított szervezetei, miután az ottani kormány bejelentette: sikeres kísérleti nukleáris robbantást hajtott végre hétfőn. "Nyitva tartjuk a kommunikációs csatornákat az (észak-koreai) kormánnyal, hogy megbizonyosodjunk róla, továbbra is felelősséget vállal az ENSZ-személyzet biztonságáért" - nyilatkozta a Világélelmezési Program (WFP) phenjani irodájának vezetője, Jean-Pierre De Margerie egy hírügynökségnek.

Mindenekelőtt arról szeretnének bizonyosságot nyerni, hogy "sem baleset, sem szivárgás nem történt" a kísérleti robbantás során. Egyelőre folytatják ottani tevékenységüket, amíg az ENSZ Biztonsági Tanácsa el nem dönti, milyen választ ad a nukleáris kísérletre. A WFP illetékese aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a nemzetközi közösség széles körű tiltakozása közepette végrehajtott robbantás esetleges hátrányos következményei milyen kihatással lehetnek a segélyező országokból érkező támogatásokra. A szervezet már a jelenlegi élelmezési helyzetet is aggasztónak találja. A Világélelmezési Program mellett a világszervezet számos más szakosított szervezete is jelen van Észak-Koreában, így az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP), az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), az Egészségügyi Világszervezet (WHO), de képviselteti magát a Vöröskereszt is.

Az orosz elnök is elítéli az észak-koreai atomkísérletet

Az orosz elnök elítélte az észak-koreai atomkísérletet, amely csapást mért az atomsorompó-rendszerre. "Oroszország elítéli az Észak-Korea által végrehajtott kísérletet. A probléma nem csak magában Észak-Koreában van. A probléma az a hatalmas kár, amely ezzel a tömegpusztító fegyverek világbeli elterjedését gátló folyamatot érte" - mutatott rá Vlagyimir Putyin a kulcsminiszterekkel találkozva hétfőn a Kremlben.

Szergej Ivanov védelmi miniszter informálta Putyint arról, hogy Észak-Korea 5-15 kilotonna hatóerejű, föld alatti nukleáris robbantást hajtott végre. A környezetvédelmi értékek rendben vannak az (Észak-Koreával 60 kilométeren határos) orosz Távol-Keleten - tette hozzá Ivanov a Rosszija tévé szerint.

Előzőleg Észak-Korea moszkvai nagykövetét bekérették az orosz külügyminisztériumba, amely közleményben (www.ln.mid.ru) követelte Észak-Koreától: "haladéktalanul tegyen lépéseket az atomsorompó-rendszerbe való visszatérésre és a hatoldalú tárgyalások felújítására" Oroszországgal, Kínával, az Egyesült Államokkal, Japánnal és Dél-Koreával.

Putyin reményét fejezte ki, hogy Phenjan visszatér a tárgyalóasztalhoz, és megbízta Szergej Lavrov külügyminisztert konzultáció folytatásával a BT-ben az észak-koreai atomkísérletről.

A NATO-főtitkár szintén ellenzi

Élesen elítélte az észak-koreai kísérleti atomrobbantást Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár hétfőn, és rendkívüli ülésre hívta össze a katonai szövetséghez rendelt nagyköveteket. "A leghatározottabban elítélem a nukleáris kísérletet" - jelentette ki Brüsszelben újságírók előtt. "Ez egy pofon a nemzetközi közösségnek. Fenyegetés a világ biztonságára nézve és a nemzetközi közösség lehető leghatározottabb válaszát követeli" - nyilatkozta a főtitkár, miközben a tagállamok NATO-nagyköveteinek sürgősséggel összehívott ülésére tartott a szövetség brüsszeli székházába.

Észak-Korea szerint súlyos provokáció történt a határon

Súlyos provokációnak nevezte hétfőn a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség azt a két nappal korábbi incidenst, amelyben dél-koreai katonák figyelmeztető lövéseket adtak le, mert öt északi belépett a két Korea közötti demilitarizált övezetbe. A hírügynökségi jelentés "súlyos katonai provokációként" írta le a szombati esetet, amelyben dél-koreai katonák 40 figyelmeztető lövést adtak le, szöuli közlés szerint azért, mert öt észak-koreai katona átlépte a két hadsereget elválasztó demarkációs vonalat. Az észak-koreaiak, akik közül csak egy katona viselt fegyvert, ezt követően visszavonultak. Sebesülésről nem érkezett jelentés. A KCNA hétfői híradása szerint az északi katonák rutinfeladatot teljesítettek a határ északi oldalán, amikor a déliek a lövéseket leadták.

Még hét atombombához lehet elég plutónium

Észak-Koreának még hét atombombához lehet elég plutóniuma dél-koreai hírszerzők szerint, akik hétfőn tettek erről jelentést a szöuli parlamentben. Észak-Korea mintegy 40 kilogramm plutóniumot halmozhatott fel - mondta el a sajtónak egy parlamenti bizottsági tag, aki meghallgatta a tájékoztatót. A hírszerzés azt feltételezi, hogy Észak-Korea tovább kísérleteket fog végrehajtani.

Mivel egy ilyen atombombához 5-6 kilogramm plutónium kell, Észak-Korea akár hetet is képes még előállítani. Pakisztán példájából kiindulva nem lehet kizárni, hogy további kísérleti robbantások lesznek. Pakisztán egymás után hatot hajtott végre - emlékeztetett a képviselő. A tájékoztatón elhangzott az is, hogy a dél-koreai hírszerzés szerint a felrobbantott szerkezet kevesebb mint egy kilotonnás volt. Az orosz védelmi miniszter korábban 5-15 kilotonna hatóerejű bombáról beszélt.

(MTI)

Szöuliak az észak-korei atomrobbantásról szóló tévétudósítást nézik egy vasútállomáson
Szöuliak az észak-korei atomrobbantásról szóló tévétudósítást nézik egy vasútállomáson
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.