Újabb kazetta a rádiónál
Újabb, többórás hangfelvétel szivárgott ki, információink szerint pártbeli segítséggel, a Magyar Rádióhoz, ezúttal a szocialisták szombati választmányi üléséről. A felvételen többek között Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter beszél. A hoszszabb beszédből először egy vágott változatot tett közzé a rádió. Íme: "Higgyétek el, hogy tudjuk a dolgunkat. Én olyan javaslatot fogok a frakciókkal való egyeztetés után a kormány elé terjeszteni, ami a kormánypárti politikusoknak és a szocialista politikusoknak erős lehetőséget és mandátumot ad a regionális területfejlesztési tanácsban. (Nyugodtan megtapsolhatod, taps, köszönöm.) Bízzatok bennem, tisztességes javaslatot teszünk le az asztalra, és fogunk erről egyeztetni frakciókeretben is, ha kell, választmánykeretben is. Gábor, fölajánlom, hogy a választmánykeretben is tudunk erről egyeztetni, és olyan módosítás lesz, ami áthúzza azt az újságokban, címlapon megjelent állítást, hogy majd innentől megnézhetjük magunkat, mert a Fidesz fogja osztani a pénzt. Nem így döntöttek Magyarországon a választók, és nem így döntött az Országgyűlésben a Fidesz. Ha kétharmaddal megszavazta volna a regionális választott önkormányzatot, ma más helyzet lenne. (Zúgolódás) Mit mondtam, elrontottam valamit? Szóval nem szavazták meg a választott regionális önkormányzatot, állami felelősségben hagyták továbbra is ezt. Ezért nekünk ehhez kell alakítani az intézményrendszert. Örülök, hogy értjük egymást. Köszönöm."
Miről is van szó? A jelenlegi szabályozás a megyei közgyűléseknek és a megyei jogú városok polgármestereinek jelentős szerepet biztosít a regionális fejlesztési források elosztásában. A szocialisták jelentősen veszítettek pozícióikból az önkormányzati választásokon.
Így a 17 megyei közgyűlésben abszolút többsége lett a Fidesz-KDNP szövetségnek, és ugyanezen pártszövetség jelöltjét választották meg 16 megyei jogú város polgármesterének a lehetséges 23 helyből.
Csakhogy az önkormányzatok valóban jelentős szerepük ellenére most is túlsúlyban vannak a kormányzati delegáltak a regionális tanácsokban - így van ez 1999 óta. A feles többséggel módosítható területfejlesztési törvényt még Orbán Viktor kormánya alakította át ebben a szellemben. Mivel pedig akkor a területért felelős miniszter, Torgyán József úgy döntött, hogy tárcáját mindenképpen a regionális tanácsok kisgazda tagjai képviseljék, a fejlesztési pénzosztás végképp pártalapúvá vált. A Medgyessy-kabinet felül kívánta írni a gyakorlatot - az elképzelés szerint a regionális tanácsok gerincét a megyei önkormányzatok és megyei jogú városok küldöttei adták volna, a kormány pedig csupán egy delegálttal képviseltette volna magát. Ezt a törekvést azonban az SZDSZ hiúsította meg, mivel a megyékben és nagyobb városokban meglehetősen gyenge volt, a tervezett "kormányzati kivonulás" után nem maradt volna beleszólása a regionális pénzek útjába.
Maradt hát a kormányzati túlsúly a feles többséggel határozó regionális tanácsokban, és ez nem is változik. Erről szólt Lamperth, aki önkényesen megvágott hangfelvételről szól közleményében, amely torzítja a kormány szándékait. Az tény, hogy a területfejlesztési törvényt át kell szabni, a jelenlegi szisztémát ugyanis a hazai források elosztására tervezték, de - húzta alá - nem a jelenleg is érvényes hatalmi, hanem a felelősségi viszonyokat kívánják átrendezni. Az uniós támogatások terítésére a Gyurcsány-kabinet egy új intézményrendszert hozott létre, ehhez kell igazítani a jogi hátteret is.
A magyarázattól függetlenül Hock Zoltán, az MDF képviselője szerint távoznia kellene a miniszternek a kormányból.
Nyakó István, az MSZP szóvivője a kikerült hangfelvétel okán azt tartotta szükségesnek elmondani: a kormány tagjait a Fidesz érdekeinek megfelelően lehallgatják, a felvételeket önkényesen manipulálják, majd a névtelenség homályába burkolózva kiadják. Hozzáfűzte: az MSZP elutasítja ezeket a maffiamódszereket, és megszünteti az ilyen típusú illegális tevékenységet. Később a szocialisták azt feltételezték, úgy került ki a hanganyag, hogy a nyilvános bevezető után a rádiós nem hagyta el a termet - de állítólag ez nem így történt.
- Remélem, a szocialisták most nem azzal a verzióval állnak elő, hogy a Fidesz járt volna a Köztársaság téren - reagált a hírre Répássy Róbert, aki szerint bebizonyosodott, hogy - miként Balatonőszödön is - ilyen felvételt csak valamely "bent ülő" rögzíthetett.
Kuncze Gábor minderre lapunknak csak annyit mondott: az SZDSZ mostantól kezdve egyetlen ellopott felvétel tartalmára sem kíván reagálni.
Értesüléseink szerint "belső segítséggel" jutott a riporter a felvételhez, nincs szó összeesküvésről - a látszólagos egység ellenére az MSZP-n belüli elégedetlenek egyike gondolhatta úgy, hogy jobb, ha "nyitottabbá" teszi a választmány zárt ülését. Hogy az ilyesfajta kiszivárogtatásnak miként állnak ellen a pártok, arra csak technikailag könnyű választ találni, hiszen, ha a közlésvágy egy-egy résztvevőt kapja el, az bizony beszél.
A pártszékházak egyébként "poloskamentesek", valamenynyi szervezet időről időre megvizsgáltatja az irodákat. Az ominózus választmányi ülésen, mivel védett személy is jelen volt, az őrezred is ellenőrizte a helyiségeket, és lista alapján engedték be az embereket. A telefonokat, netán diktafonokat viszont nem kell leadni.
A biztonság kapcsán a Fidesztől annyit tudtunk meg, hogy a választmányi ülésekről általában készül jegyzőkönyv, és így hangfelvétel is, de nem a teljes ülésről, hanem a tanácskozáson hozott határozatokról. Kubatov Gábor pártigazgató nem kívánt nyilatkozni, mindössze annyit közölt, "nem szeretne tanácsokat adni az MSZP-nek". A frakció tanácskozásain nem készül automatikusan jegyzőkönyv, így hangfelvétel sem - nyilatkozta lapunknak Répássy Róbert frakcióigazgató. Hangosítás viszont van, mégpedig konferencia-rendszerű, vagyis minden képviselő előtt egy hangszóró és egy mikrofon működik. A zárt üléseken viszont kizárólag olyan kijelentések és szavak hangoznak el, amelyeket a fideszes politikusok a nyilvánosság előtt is vállalhatnak - tette hozzá.
"Az MDF esetében a biztonsági intézkedés nagyon egyszerű - csak olyan beszélgetések, megállapítások hangzanak el zárt körben, amelyek a nyilvánosság előtt is vállalhatók" - nyilatkozta lapunknak Herényi Károly frakcióvezető. Az MDF parlamenti frakciójának zárt ülésein video- és hangfelvétel is készül, ezeket a frakcióalkalmazottak archiválják. De hangfelvétel készül az MDF zárt elnökségi és választmányi ülésén is. Szemereki Zoltán pártigazgató elmondása szerint a hangrögzítés CD-n történik, s azt a dekódolás után is csak az érintettek tudják leolvasni.