Digitális jogfosztás
Október harmadika az idei évtől a digitális másolásvédelem (nemzetközi kifejezéssel DRM, ami a némi eufémizmussal digitális jogkezelésnek nevezett eljárások angol rövidítése) elleni világnap. Az "ünnep" egy amerikai civil szervezet (a DefectiveByDesign) kezdeményezésére született, s váratlan sikert aratott, hiszen különösebb hírverés nélkül is világszerte megemlékeztek róla, többek között a másolásvédelmet korlátozó jogszabályokat sürgető aláírásgyűjtéssel, illetve felvilágosító akciókkal. Európában a Free Software Foundation Europe (FSFE) szervezi a demonstratív megmozdulásokat, nemcsak a valóságban, hanem az interneten is: létrehoztak egy weboldalt (http://drm.info), ahol bemutatják, miért veszélyes, és hol kerülhet szembe a joggal a másolásvédelem.
Maga a DRM nem keverendő össze a szerzői és szomszédos jogok védelmével: itt olyan műszaki eljárásokról van szó, amelyek megakadályozzák, hogy például egy elektronikus dokumentumról egynél több (egyébként legális) másolat vagy a megvásárolt DVD-ről biztonsági másodpéldány készüljön. A kampánynak éppen ezért azt a címet adták, hogy "A készülékek nem bíznak bennetek" - a fogyasztó által megvásárolt műszaki cikkekbe olyan megoldásokat építenek be, amelyek sem a vevők érdekeivel, sem a hatályos jogszabályokkal nincsenek feltétlenül összhangban. A DRM körébe tartoznak például az DVD-k régiókódjai, de a különböző lejátszási szabványok is, amelyek miatt újabb CD-felvételeket sokszor nem lehet a régebbi készülékekkel vagy a számítógép CD-olvasójával lejátszani.
Az európai szervező FSFE honlapja a legtöbb európai nyelven, így magyarul is olvasható a www.fsfeurope.org címen, itt, illetve a drm.info-n találhatjuk meg a legtöbb információt a digitális másolásvédelem műszaki és jogi vonatkozásairól, illetve a témához kapcsolódó felhasználói jogokról. (H. M.)