Megöltek egy orosz újságírónőt
Az újságírónő haláláról egyikük sem akar beszélni. Legfeljebb bólintanak a kérdésekre: igen, szerintük biztosan a Csecsenfölddel kapcsolatos cikkek miatt lőtték le a 48 éves újságírónőt. Igen, a csecsen vezetés közvetlenül érdekelt lehetett a halálában. Igen, az észak-kaukázusi orosz erőknek is kellemetlen lehetett a sok cikk, amelyek nyomán több orosz tisztet vontak felelősségre bűncselekményekért.
Kreml? A vélemények már erősen megoszlanak abban, hogy az orosz legfelsőbb vezetésnek mennyire lehettek kényelmetlenek Politkovszkaja írásai. A Novaja Gazeta - amelynek résztulajdonosa Mihail Gorbacsov is - saját nyomozásba kezdett, 25 millió rubelt (1 rubel = 8 forint) kínálva a nyomravezetőnek.
- Nem hiszem, hogy az elnöknek jól jött Anna halála - mondja egy újságíró a virágok előtt állva. Roman Ukolov szerint Putyinnak ez politikailag inkább káros, hiszen a gyilkosság a sajtó elnyomásaként és a hatalom gyengeségeként is értelmezhető. - Ha a Kreml akarta volna, már jóval korábban megölhették volna. És biztosan nem Putyin születésnapjára időzítik - véli a Nyezaviszimaja Gazeta munkatársa, utalva arra, hogy az államfő szombaton lett 54 éves. Személy szerint inkább szűkebb érdekcsoportokra gyanakszik.
Ám ha a csecsen kormányfő tudtával történt a gyilkosság, akkor sem valószínű, hogy kiderül az igazság. Moszkvának ugyanis nem érdeke, hogy szövetségesét, a közelmúltban 30. életévét betöltő Ramzan Kadirovot nyilvánosan felelősségre vonja. A Novaja Gazetánál dolgozó Politkovszkaja utolsó cikke a csecsenföldi rendészeti szolgálatokról szólt. Az anyag szerint sokan nem annyira a terrorizmus elleni harc érdekében állnak Kadirov oldalára, hanem, hogy védelmet élvezve számoljanak le személyes ellenségeikkel. Legutóbb a csecsenföldi emberrablásokról szóló cikkén dolgozott.
Az, hogy a politikai elit is egyértelműen az újságírónő cikkei mögött keresi a gyilkosság okát (még Vlagyimir Zsirinovszkij is, akinek pártja, a Liberális Demokrata Párt Anna Politkovszkaját feltette "Oroszország ellenségeinek" százas listájára), arról tanúskodik, hogy megvan a szándék az ügy felderítésére. Mások szerint viszont csak arról van szó, hogy a cikkek és a gyilkosság között annyira nyilvánvaló az összefüggés, hogy azt egyszerűen nem lehetett letagadni.
- Ha meglesz a politikai szándék, megtalálják a gyilkost - állítja Ukolov. Ha nem, akkor nem, ahogyan a Moszkovszkij Komszomolec újságírója, Dmitrij Holodov 1994-es, az ORT televízió első vezérigazgatója, Vlad Lisztyev 1995-ös vagy a Forbes magazin főszerkesztője, Paul Hlebnyikov 2004-es meggyilkolásának esetében sem.