Phenjan atomszünetet tart

Miközben Japán és Kína vezetője történelmi csúcstalálkozón ráztak kezet egymással, Észak-Korea megüzente: hajlandó elhalasztani a nukleáris kísérletet, ha az Egyesült Államok belemegy a kétoldalú tárgyalásokba.

 

 

Abe Sindzo japán miniszterelnök szeptember 26-i beiktatása utáni első külföldi útján, vasárnap Pekingbe látogatott. A találkozó létrejötte önmagában esemény; különleges bejelentések nem is hangzottak el azon túl, hogy mindkét fél fontosnak tartja az elmúlt öt évben megromlott diplomáciai viszony és a bizalom helyreállítását. Kína a nemzeti ünnep utáni első munkanapon készségesen fogadta az új japán vezetőt.

Abe találkozott a legfőbb kínai politikusokkal: Hu Jintao államelnökkel, Wen Jiabao miniszterelnökkel és Wu Bangguóval, a parlament elnökével. A protokolltalálkozó jót tesz a térség integritásának, jóllehet a - felszínen - hideg viszony ellenére a két ázsiai nagyhatalom több milliárd dolláros kereskedelmi és befektetési szálakkal szorosan kötődik egymáshoz.

A világháborús sérelmek kérdése egyelőre homályban látszik maradni. A nacionalista Abe eddig kétértelmű kifejezéseket tett a Jaszukuni-szentély jövőbeni látogatásáról, ahol korábban, nem miniszterelnöki minőségben, egy korabeli magas rangú katona unokájaként maga is többször tiszteletét tette. Pekingi útja előestéjén egyenesen azt nyilatkozta, hogy nem nevezhetők háborús bűnösöknek az elítélt katonai vezetők.

A zavart azonban háttérbe szorította Phenjan, aki beígért atomkísérletével egész héten lázban tartotta a világot. Abe karrierjének jól jött Észak-Korea fenyegetése, így a konkrét probléma megoldásának kezdeményezőjeként is szerepelhetett a nagy médiavisszhangot kapó találkozón. Japán felkéri Kínát, hogy felhasználva észak-koreai befolyását, beszélje le Phenjant az atomfejlesztésről - másfelől ezzel az Egyesült Államok felé is megnyugtató gesztust tesz, demonstrálva, hogy Amerika fő távol-keleti szövetségeseként mégsem szigetelődött el teljesen a térségben a történelmi ügyek miatt. Cserébe Japán fel tudja ajánlani, hogy rábeszéli Amerikát: inkább tárgyalásokon, mintsem katonai úton lássa megoldandónak az észak-koreai helyzetet.

Miközben a történelmi találkozók zajlottak Pekingben, Észak-Korea ünnepelt: Kim Dzsong-Ilt éltették, aki kilenc éve vette át a vezető pártelnöki posztot, és ekkor erősítette meg a fegyverkezés-központú politikát. Ugyancsak vasárnap, dél-koreai források szerint Phenjan Kínán keresztül azt üzente: hajlandó leállítani az atomkísérletet, ha az Egyesült Államok kész a kétoldalú tárgyalásokra. Korábban már adott hasonló ultimátumot az észak-koreai vezetés, ezt azonban Amerika eddig élből viszszautasította.

Orosz katonai értesülések szerint Phenjan az év végéig mindenképpen elhalasztja az atomtesztet, időt adva az Egyesült Államoknak, hogy megszüntesse az ázsiai országgal szembeni embargót - és választ adjon a tárgyalásokra való felkérésre.

Abe Sindzo és Hu Jintao történelmi kézfogása Pekingben
Abe Sindzo és Hu Jintao történelmi kézfogása Pekingben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.