Kerülik Busht a republikánus jelöltek
Az ellenhirdetés szív alakú kivágásban George W. Bush elnökkel ábrázolja a jelöltet. A szöveg: "A kiskutyákat kedveli, Bush elnököt viszont egyenesen szereti". Mike DeWine ohiói szenátor az elmúlt hetekben háromszor köszönthette választókörzetében Bush elnököt - mindháromszor zárt ajtók mögött.
Négy éve minden fordítva volt, akkor Bush népszerűségét próbálták kihasználni a jelöltek. Most csak a pénzre van szükségük, amit az elnök részvételével megtartott választási vacsorák hoznak, a közös nyilvános megjelenések viszont csak ártanak. Bush az idén 180 millió dollárt (mintegy 40 milliárd forintot) hajtott fel a Republikánus Pártnak, 40 százalék körüli támogatottsága viszont nem segít. November 7-én a demokraták akár a kongresszus mindkét házát megszerezhetik.
Az egyikre komoly esély van, a másik viszont nagyon nehéz, ehhez gyakorlatilag minden szoros versenyt a demokrata jelölteknek kellene nyerniük. Bush utolsó két elnöki évét az alsóházi többség elvesztése is megkeserítheti. A honatyák a költségvetési csapok elzárásával a Fehér Házat is meg tudják bénítani. Az ellenzék most mindenképpen Bush teljesítménye, különösképpen pedig a népszerűtlen iraki háború fölötti népszavazásként próbálja beállítani a választást, míg a republikánusok a helyi ügyekre próbálnak koncentrálni. Nagy csapás a jobboldal esélyeire, hogy eddigi zaftos korrupciós ügyeik mellett most már a pedofília határát súroló szexbotrány is elbizonytalanítja szavazóikat.
Amíg a demokraták híveit feltüzeli a felháborodás és a győzelem esélye, a republikánusok reménye saját táboruk maradéktalan mozgósítása. A kamaszkorú kongresszusi kézbesítőkkel pajzán internetes csevegéseket folytató homoszexuális képviselő esete viszont éppen a családcentrikus, vallásos választókat tarthatja otthon. A legharciasabb demokrata párti aktivisták máris Bush elnök elmozdítására készülődnek, ám ennek még akkor is csekély lenne az esélye, ha az ellenzék mindkét házban megszerezné a többséget. Az iraki háború viszont könnyen múlhat azon, sikerül-e Bushnak még egyszer megijesztenie a választókat.
l Ha a britek felállíthatták Winston Churchill szobrát, ha az indiai képviselet előtt Mahatma Gandhi áll, akkor Mongólia is megörökítheti saját nemzeti hősét az amerikai fővárosban. A mintegy háromezres helyi mongol közösség mindent megtesz, hogy eloszlassa a Dzsingisz kán körüli "félreértéseket". Gombosuren Ganzorig virginai ügyvéd a The Washington Postnak nyilatkozva azt mondta, nem a nyugati emberek tehetnek róla, hogy rosszat gondolnak a történelmi személyiségről, mert szerepét az írók és történészek állították így be. Dzsingisz kán a XII-XIII. században az akkor ismert világ kétharmadát egyesítette birodalmában. Hódításai során csak Közép-Ázsiában tizenötmillió ember vesztette életét. A ma a világon élő férfiak közül ellenben minden kétszázadik a kán egyenes ági leszármazottja. (H. G.)