Cipekedés a fagy elől
A fagyos napok előtt még korai a telelőhelyre cipelni a kényesebb növényeket, de már most hozzá kell készülni a derékfájdító munkához. Mindenekelőtt meg kell állapítani, melyik növény maradhat a szabadban, a földben, melyiket kell kiásni, vagy cserépben, dézsában kint, védett helyre húzni, és melyik az, amelyik zárt, sötét, világos telelőhelyet igényel. A téltűrés szempontjából egyes fajokon belül is nagy a változatosság, ugyanis a nemesítők - főként az olasz, francia, spanyol faiskolákból származó egyedekre jellemzően - a díszes levelek vagy a virágözön érdekében olyan változatokat is létrehoznak, amelyek az eredeti növénynél kevésbé tűrik a fagyos időt. Ezért alaposan tájékozódni kell. A drágább növények esetén a vásárláskor a télállóságra garancia is köthető.
A Kárpát-medence klímáján is megélő különleges dísz- és gyümölcsfaváltozatok általában a szabadban teleltethetők. Ha dézsában vagy nagyobb cserépben vannak, akkor érdemes e növényeket szélvédett helyre, a házfal közelébe vagy a déli oldalra húzni. A balkonon arra a helyre célszerű állítani, amelyiknél a fal belső oldalán a radiátor van. Érdemes nádfonattal, zsákvászonnal, jutaanyaggal, gyékénnyel vagy légpárnás fóliával ("pukinejlon") burkolni az edényt, ugyanis a növény elpusztulhat, ha a gyökérlabda tartósan átfagy. Gondoskodni kell arról is, hogy alulról is kellő védelmet kapjon a dézsa, cserép. Erre a célra legjobban a polisztirollap felel meg. Aki teljes biztonságot akar, a cserép felső részére, a földre szórjon kókuszrostot vagy egészséges hullott lombot, és erre gyömöszöljön fenyőkérget.
A kint telelő, hidegre érzékeny, alacsony ágrendszerű növényeket a fagyos időszak alatt érdemes beburkolni jutával, vászonnal, fóliával vagy nádfonattal. Az évelők ágyásai fölé a metszés során keletkező ágas-bogas gallyakat kell helyezni. Az így képzett sűrű bozót kellő védelmet biztosít a lágyszárú növényeknek.
Ha már az ágyásoknál tartunk, ne feledkezzenek meg a hagymásokról, most kell tulipán- és jácinthagymákat duggatni, és a fagyérzékeny hagymákat a földből kiemelni. A dáliagumókról és a rózsanádtövekről (Canna) se feledkezzünk meg. Most még a kertben maradhatnak, de ha megcsípi a növényeket az első fagy, akkor fel lehet szedni ezeket.
A legtöbb igényes kertben megtalálható olyan dézsás növény, mint a bugenvillea, citrus, leander, korallcserje, olajfa, pálma, tarkaverbéna (sétányrózsa), a golgotavirág mellett elsősorban a muskátlik töltik a telet a házban. Az első keményebb fagyok előtt kell őket védett helyre szállítani.
Jellemzően mindenütt több a telelőbe szánt növényt, mint a hely. Ezért, hogy beférjenek a garázsszegletbe, ne szaggassák a harisnyát a lépcsőházfordulóban, kissé meg kell őket nyesegetni. Az olyan szúrós végűekre, mint az agave levéltövis érdemes parafa dugót nyomni. A legtöbb mediterrán növénynél a tavasz a metszés igazi ideje, de egy szolid őszi stuccolásért nem haragszanak. Ilyenkor a felnyurgult hajtásokat lehet kurtítani. Meg kell figyelni a növényt, hogy a korábbi metszésekre miként reagált. Például egy arasznyi meghagyott csonkból az alvó- vagy rejtett rügyekből előtörnek-e új hajtások. Ha igen, és a kivágott ág helyén - esztétikai szempontból - szükség van hajtásra, akkor hagyni kell egy csonkot, amelyből vélhetően kihajtanak a rügyek. Ezekből majd nyáron ki kell választani a megfelelőt, és a többit el lehet távolítani. Ha viszont a korábbi meghagyott csonkok nem hajtottak ki, akkor nem érdemes újabb "akasztókat" készíteni. Ilyenkor a felesleges helyfoglalónak szánt ágat, vesszőt, hajtást tőből érdemes kivágni. Ajánlatos a terebélyes ágrendszert összekötözni.
Minden telelőre szánt növény esetében meg kell tisztogatni a cserepet, dézsát. A gyökeret eresztett gyomokat ki kell húzni. Az elszáradt leveleket, az utolsó virágokat el kell távolítani. Érdemes egy gomba- és rovarölő permetezést beiktatni. Nemcsak a nehéz, nagy növényeket, de a kisebbeket sem szabad a mozgatás előtt öntözni.
Míg a fagyérzékeny nagyobb növények telelőhelyéről gondoskodnak, addig a próbálkozó kedvűek nálunk is megvásárolható egzotikus növények magjainak csíráztatásával kísérleteznek. Ha kihajt a növény, akkor jövőre színesedhet a kerti díszek kínálata. Az avocado, banán, carambola (csillaggyümölcs), citrusfélék, datolya, földimogyoró, füge, kivi, kókuszdió, kumquat (koktélnarancs), mangó, pepino, zöld kávé magvaival érdemes próbálkozni. A pörkölt, főzött, pácolt, s bármilyen módon kezelt vagy éretlen magoktól ne várjanak csodát. Általános magkezelés a tisztítás, alapos tiszta vizes mosás és szárítás. Ha nem sikerül a gyümölcsből megfelelő magot szerezni, érdemes magküldő vállalkozáshoz fordulni. A magokat a csíráztatás alatt - ez egyes fajoknál hetekig-hónapokig tarthat - egyenletes 25-30 Celsius-fokos hőmérsékleten kell tartani.
A jövő héten az őszi kertszokásokról írunk.