Orbán menetelése
A tömeg mindazonáltal még nem lesz az Országház körül, "ante portas", amikor a parlamentben a név szerinti bizalmi szavazás zajlik. Az ülés ugyanis déli fél tizenkettőkor kezdődik, a nagygyűlés pedig négykor.
Orbán Viktor tegnap arra szólította fel "Magyarország szabadságot, demokráciát és őszinteséget szerető" híveit, hogy pártállástól függetlenül jöjjenek a Kossuth térre, és hozzanak magukkal nemzetiszínű zászlót, mécsest - október 6-ra való tekintettel -, de egy jó hangos vekkerórát is, mert "ez jól mutatja a gyűlés fenyegető jellegét". A részletes forgatókönyvről viszont nem árult el semmit, mert ma délután a Kossuth téren mondja el, hogy a későbbiekben mikor, hol és milyen rendezvények lesznek. Az egyik fideszes szervező munkatársunknak azt mondta, hogy csak az utolsó órákban döntenek. "Van menetrendünk, és ez hosszú menetrend - nyomatékosította ezt a Fidesz-elnök -, október 23-a pedig közel van".
Orbán Viktor értékelése szerint a helyzetet nem lehet stabilizálni, ezért minden alkotmányos, demokratikus és parlamentáris eszközt egyszerre kell felhasználni a "bukott miniszterelnök" távozása érdekében. A parlamentáris és a demokratikus jogoknak együtt kell érvényesülniük, ezért - tette hozzá - a Fidesz teszi a dolgát a Parlament falai között, de azt kérte, hogy a választók is éljenek demokratikus jogosítványaikkal, és segítsék Magyarországot kijutni a válságból.
(Navracsics Tibor frakcióvezető tegnap úgy nyilatkozott: nem fognak obstruálni, de Gyurcsány Ferencet a magyar politika nem kívánatos személyének tartják, és ezt a parlamenti munka során is érzékeltetni kívánják. A lehetőségekről a frakció hétfőn dönt.)
Még a hét elején lapunknak arra a kérdésére, hogy az MSZP és az SZDSZ miért menesztené a miniszterelnököt a Kossuth téren megjelenő tömeg hatására, Orbán úgy válaszolt: "Térjünk erre vissza szombaton, vasárnap, hétfőn, kedden..."
Az biztos, hogy ma délután a Kossuth téren Orbán Viktor beszél, de "a minden napra kijelölt főszónokokról" a lapzártánk idején is ülésező elnökség határoz.
"Nagyon sokan leszünk. Az ország minden szegletéből jönnek a polgári körösök" - közölte lapunkkal Hende Csaba, a polgári körök koordinátora.
Az eseményekhez tartozik, hogy - az MSZP és az SZDSZ távolléte miatt - kudarccal zárult tegnap a Fidesz által kezdeményezett ötpárti megbeszélés a szakértői kormányról. Herényi Károly MDF-frakcióvezető ott volt a megbeszélésen, mert "kíváncsi volt, hogy a nagykoalíciós tárgyalások hogyan zajlanak". A "szűk körű" megbeszélésen néhány "szakértői kormánytag" neve már elhangzott. Információink szerint ezek a nevek a Gyurcsány Ferenc által felkért konvergenciatanács tagjaié: Surányi Györgyről, Bogsch Erikről, Simor Andrásról volt szó, és fölmerült Kovács Árpád ÁSZ-elnök neve is.
A Fidesz elnöke tegnap a BBC televízió hírcsatornájában sugárzott nyilatkozatában az MTI közlése szerint többek között ezt mondta: "a köz fog demonstrációkat szervezni", ahogy 16 évvel ezelőtt is történt, amikor "félrelökték a kommunistákat Magyarországon". Ilyenfajta békés megmozdulások voltak annak idején Csehországban is, "vagyis megvan nálunk annak a kultúrája, hogyan lehet békés módon az uralkodó elit számára világossá tenni, hogy a játéknak vége, és a miniszterelnöknek mennie kell".
Arra a riporteri kérdésre, hogy ezek szerint forradalomra hív-e, Orbán Viktor nemmel válaszolt. A Fidesz elnöke szerint: a forradalom nem békés, "legalábbis a magyar szótárban nem, mi békés megoldást akarunk".
Egy hete megerősítették Orbán Viktor védelmét, mivel a Fidesz elnökére vigyázó testőrök "megalapozott és pontos információkat" kaptak egy készülő merényletről. Hajdú János, a testőrök főnöke lapunknak nem nyilatkozott arról, hogy hivatalos vagy nem hivatalos forrástól származnak-e az információik, de azok elemzése után úgy döntöttek, hogy két golyóálló BMW biztosíthatja a pártelnök és kíséretének védelmét. Hajdú János az Orbán ellen tervezett "merényletről" nem közölt részleteket, de munkatársunknak beszámolt arról, hogy "fenyegető levelek" is érkeztek a pártelnök címére. Arról, hogy Orbán Viktor feleségének és gyermekeinek is címeztek-e hasonló fenyegetéseket, nem kívánt nyilatkozni, mivel - tette hozzá - ő a pártelnök személyi védelméért felel. Ma a Kossuth téren is emelt szintű lesz Orbán Viktor védelme, de Hajdú János nem kért segítséget sem a rendőrségtől, sem a Köztársasági Őrezredtől, a helyszínt biztosító rendőrséggel viszont várhatóan konzultálnak majd. (Cs. I.)
Államellenes bűncselekmény elkövetése miatt indított nyomozást a tüntetésekkel kapcsolatban az Országos Rendőr-főkapitányság;
Részletek Orbán Viktor Vízválasztó 3. című, a Magyar Nemzet szeptember 9-i számában megjelent írásából:
Tehát vagy létrejön az önkormányzati ellensúly, amely nyugalmat teremt, és kivezet a válságból, vagy az állam pénzügyi válságából az ország több évre is elhúzódó, gazdasági és politikai válsága lesz. Vagy nyugalom lesz, vagy békétlenség. Vagy biztonságos kiutat találunk, vagy még súlyosabb válság lesz,
- Egyértelművé kell tennünk, hogy az előttünk álló válságért, a fenyegető békétlenségért a demokratikus kötelékeit ledobó, az emberek véleményére fittyet hányó kormányzatot terheli a felelősség.
- A hazug, illegitim és önfejű kormányzati politikára az emberek nyílt és rejtett ellenállással válaszolnak. Az ellenállás rejtett útjait alaposan kiismerte Magyarország a Kádár-rendszer éveiben. Adóelkerülés, szürke- és feketegazdaság, korrupció, csendes munkalassítás. A nyílt ellenállás formáit is ismerjük az elmúlt tizenhat évből és a nyugati demokráciák példáiból: sztrájkok, tüntetések, útlezárások, engedetlenségi mozgalmak.
Kuncze: Orbán adja vissza a mandátumát! Az SZDSZ fölszólítja Orbán Viktort, hogy mondjon le parlamenti mandátumáról - közölte tegnap Kuncze Gábor szabad demokrata elnök. Elmondta: a választók tavasszal azzal bízták meg a Fidesz elnökét, hogy ellenzékben képviselje őket a parlamentben, de ő ezt láthatólag nem az Országházban akarja megtenni. Felidézte, hogy Orbán a parlamentet miniszterelnökként sem tekintette fontos intézménynek, a háromhetenkénti ülésezés bevezetésével eljelentéktelenítette és jelentős mértékben gátolta az akkori ellenzék ellenőrzési jogosítványait. Az előző ciklusban pedig három és fél évig be sem ment a Parlamentbe. A pártelnök Orbán Viktor módszereit kritizálva hozzáfűzte: az ultimátum annak idején a tatárok szokása volt, "Dzsingisz kán, Batu kán módszerét látjuk viszont". (MTI)