Egyensúlyteremtő atomerőmű épülhet Egyiptomban
Egy héttel később a kormány energetikai legfelsőbb tanácsa 18 év után újra összeült. A tervek szerint Egyiptom tíz éven belül beindíthat egy 1000 megawattos atomerőművet.
Szakértők úgy vélik, a döntés várható volt, minden gazdasági és politikai ok megvan rá. Egyiptom jelenleg az elektromos áram nagy részét hazai földgázból nyeri, melynek exportjából - állami támogatottsága miatt is - sokkal nagyobb bevételre lehetne szert tenni. Emellett figyelembe kell venni, hogy a szegénység és a vezetés túlzott Amerika-barátsága miatt Mubarak belső ellenzéke megerősödött, ahogy nőtt a rendszerrel elégedetlenek száma is. Mubarak láthatta Iránban, ahogy az atomenergia nemzeti üggyé lett, és egyesítette az állampolgárokat egy gazdasági választási ígéreteit egyébként nem teljesítő vezetés mögött. Lényeges különbség persze, hogy Washington támogatja az egyiptomi törekvéseket.
Nem véletlen azonban az sem, hogy Egyiptom a libanoni háború után fedte fel régi-új ambícióját. A szunnita arab állam gyanakodva nézi a síita perzsa Irán befolyásának növekedését. Irán és Törökország mellett (mely 2015-re három atomerőművet szeretne építeni) nem maradhat le a regionális versenyben Kairó sem.
Az Economist hetilap arra is kitér, hogy Egyiptom ezzel a bejelentéssel a Nyugatnak is üzent: elég a kettős mércéből! Egyiptom - ellentétben a szomszédos Izraellel, mely atomenergiával és feltehetően atomfegyverrel is rendelkezik - aláírta az atomsorompó-egyezményt. Talán így akarnak nyomást gyakorolni a Nyugatra, hogy el lehessen kerülni az atomsorompó-egyezmény kiegészítésének az aláírását, mely megengedi a NAÜ (Nemzetközi Atomenergia-ügynökség) képviselőinek, hogy előzetes figyelmeztetés nélkül, bármikor megvizsgálhassák az erőművet és más épületeket. Az AFP hírügynökség által megkérdezett egyiptomi szakértők szerint a kiegészítés aláírása "katasztrofális" lenne, Egyiptom "meztelenné" válna a világ előtt.
Ehud Olmert izraeli kormányfő egyelőre higgadtan fogadta a hírt, mondván, hogy Izrael nem tekinti Kairó bejelentését katonai fenyegetésként, feltéve, ha Egyiptom hajlandó magát alávetni a legszigorúbb ellenőrzésnek a NAÜ részéről. Egyiptom - Jordánia mellett - az egyik arab állam, mely békeszerződést írt alá a zsidó állammal.