Évente 30-40 téves amputáció Nagy-Britanniában
Az esetek többségében a beteg fog helyett húztak ki egészségeset a panaszos szájából, de öt esetben az is előfordult, hogy egészséges végtagot amputáltak a sérült helyett, nyolc esetben nem a sérült csigolyát műtötték meg, négy esetben a rossz oldalon végeztek csípőműtétet, stb.
A brit egészségügyi hatóságok elmúlt három évi kimutatásai szerint olyan eset is előfordult, hogy nem azt a herét operálták ki, amelyet kellett volna, vagy egy veserákban szenvedő beteg egészséges veséjét távolították el.
Anthony Giddings sebész elmondta az AFP-nek, hogy ezeknek a műhibáknak a fő oka az emberi tévedés, amit nem képes kiküszöbölni az orvosi és műtéti technika óriási fejlődése sem. Legtöbbször kommunikációs probléma, vagy egy műtétet végrehajtó együttes tagjai közötti félreértés a hiba okozója.
Újabban olyan tanfolyamokat is szerveznek, amelyben az ilyen problémák elkerülésének módozatait oktatják.
A téves amputáció vagy csonkítás miatti panaszok száma évről évre nőtt: 2003-2004-ben 27, a következő évben 35, míg ezt követően 40 panaszt jelentettek be Nagy-Britanniában.
A brit országos egészségügyi hatóság, az NHS közleményben mutatott rá, hogy ugyanakkor évről évre több millió műtétet hajtanak végre teljes biztonságban, hibátlanul Nagy-Britanniában. Egyben azt is leszögezte, hogy a műhibák áldozatait minden esetben megilleti a kárpótlás.
(MTI)