Nincs megállapodás az ellenzéki egyeztetésen a szakértői kormányról

Nem született megállapodás csütörtökön azon a hárompárti megbeszélésen, amelyen a Fidesz, a KDNP és az MDF frakcióvezetője egyeztetett egy esetleges szakértői kormányról.

A Fidesz és a KDNP által összehívott megbeszélésre eredetileg az MSZP és az SZDSZ frakcióvezetőjét is meghívták, azonban ők már szerdán jelezték, hogy nem vesznek részt az egyeztetésen. Navracsics Tibor, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője a megbeszélés elején ennek ellenére egy virágcsokorral várta Lendvai Ildikót, az MSZP frakcióvezetőjét, de végül a csokrot egy újságíró kapta meg.

A mintegy félórás megbeszélés után Semjén Zsolt, a KDNP elnök-frakcióvezetője úgy összegzett: az MDF-fel alapvetően ugyanúgy látják a helyzetet, és egyetértenek abban, hogy válság van, amelyből a Gyurcsány-kormány nem tudja kivezetni az országot, azonban a szakértői kormány megítélésében már eltért a véleményük.

A Fidesz és a KDNP szerint ugyanis az egyre mélyülő politikai, erkölcsi, gazdasági válságból az egyetlen kivezető út egy "jobb és baloldali szekértáborokat" meghaladó szakértői kormány megalakítása lehetne. Nem azt mondjuk tehát, hogy Orbán Viktor legyen a miniszterelnök, hanem, hogy egy pártok felett álló szakértői kormány alakuljon - jegyezte meg.

Navracsics Tibor a kormánypártok távolmaradását úgy kommentálta: a kormányoldalon egy jó adag kommunikációs görcs van a Fidesszel való párbeszédben, ami képtelenné teszi őket arra, hogy meghallják a javaslatokat, észrevegyék a gesztusokat. Ugyanakkor jelezte: a jövőre vonatkozóan is élni kívánnak a lehetőséggel, hogy az öt parlamenti párt frakcióvezetője tárgyaljon bizonyos ügyekben.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője a megbeszélés után azt nyilatkozta: véleménye szerint nincs politikai realitása a szakértői kormánynak, a Fidesz és a KDNP erre vonatkozó kezdeményezése kudarcot vallott.

"A kísérlet kudarcot vallott. A mostani politikai klíma nem kedvez és nem teremt alapot annak, hogy egy ilyen kezdeményezés reálissá és valóssá váljon" - hangsúlyozta Herényi Károly. Hozzátette: az MDF értelmezésében a szakértői kormány a nagykoalíció kiépítését jelentené.

A frakcióvezető szerint a pénteki parlamenti bizalmi szavazás tehet pontot ennek a "kínos történetnek a végére". Semjén Zsolt erre reagálva azt mondta: amennyiben Gyurcsány Ferencet menesztik, valóban pont kerülhet a történet végére, ha azonban nem - folytatta a gondolatot Navracsics Tibor - akkor a probléma megmarad.

Kérdésre válaszolva a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: a megbeszélésen két-három név felvetődött a szakértői kormány kapcsán, de nem konkrét javaslatként, csak példálózva. Mint mondta, azt akarták megvilágítani az MDF frakcióvezetője számára, hogy a szakértői kormány nem nagykoalíció lenne, mert nem pártpolitikusokból, hanem szakértőkből állna.

"Olyan emberekre gondolunk, akik elsősorban akadémiai háttérrel rendelkeznek, ugyanakkor bírják a politikai élet mindkét oldalának bizalmát" - tette hozzá a politikus, aki azonban a felvetődött neveket nem árulta el. 

Navracsics Tibor MTI kérdésére válaszolva elmondta: nem kétséges, hogy részt vesznek a pénteki bizalmi szavazást megelőző ötórás vitában.

Az ötpártira tervezett egyeztetésről már szerda estére kiderült, hogy csak három párt vesz részt rajta. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője közölte, hogy nem látja értelmét a szakértői kormányról való tárgyalásnak, Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő pedig kijelentette: Magyarországnak van az Országgyűlés által megválasztott kormánya, nehéz elképzelni, hogy alkotmányos keretek között szakértői kormányról tárgyaljanak. Az MDF-es Herényi Károly viszont hangsúlyozta: az MDF természetesnek tartja, hogy részt vesz az egyeztetésen, habár azt a kétpártrendszer kiépítésére tett próbálkozásnak tartják.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szeptember 19-én, két nappal a balatonőszödi Gyurcsány-beszéd nyilvánosságra kerülése után jelentette be: álláspontjuk szerint Magyarországnak korlátozott mandátumú szakértői kormányra van szüksége.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.