Rakétavédelmi rendszer Lengyelországban: Moszkva ellenlépéseket tesz

Oroszország ellenintézkedéseket tesz, ha Lengyelország befogadja az amerikai rakétavédelmi rendszert - figyelmeztetett csütörtökön Varsóban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.

"Elmondtam a lengyel külügyminiszternek, hogy e kérdésben átlátható és egyértelmű helyzetet akarunk, s természetesen, számításba fogjuk venni a lengyel álláspontot Oroszország hadászati biztonságának tervezésekor" - mondta Szergej Lavrov a vendéglátójával, Anna Fotygával folyatott megbeszélés után.

Washington Lengyelországot szemelte ki az egyik olyan közép-európai országként, amelyek területén tíz-tíz elfogó rakétát telepítene saját tervezett rakétavédelmi programja keretében. A tervezett támaszpontok helyszínéről várhatóan még az ősszel döntenek a Pentagonban. Mint az amerikai rakétavédelmi ügynökség vezetője, Henry Obering altábornagy korábban közölte, az esetleges rakétacsapásoktól nemcsak az Egyesült Államok területét, de a külföldre telepített amerikai erőket és a szövetségeseket is meg akarják védeni.

"Jelenleg a NATO-ban is terítéken van egy saját rakétavédelmi rendszer kiépítésének kérdése. Ez a hadászati egyensúly kérdését érinti" - hangsúlyozta most az orosz külügyminiszter. Lavrov látogatása előtt Jurij Balujevszkij orosz vezérkari főnök a Dzennik című lengyel újságnak írt cikkében leszögezte, hogy az amerikai fél állításai, melyek szerint ezek a rendszerek nem Oroszország vagy Kína ellen irányulnak, éles ellentétben állnak Washington gyakorlati lépéseivel.

Varsói sajtóértekezletén az orosz diplomácia vezetője megerősítette: Moszkva továbbra is ellenzi, hogy szankciókat hozzanak Irán ellen Teherán nukleáris programjának ügyében, s ragaszkodik a hat nagyhatalom (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Oroszország és Kína) közös erőfeszítéseinek folyatásához.

"Azt hiszem, hogy amíg ki nem használtuk az összes diplomáciai lehetőséget, a szankciók meghozatala szélsőséges lépés lenne" - mondta, megerősítve, hogy a hatok képviselői pénteken Londonban találkoznak az iráni atomdosszié megvitatására, miután Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője eredménytelenül tárgyalt Teherán főtárgyalójával.

Lavrov nem zárta ki eleve szankciók foganatosítását, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy "egyelőre nem érkezett kielégítő válasz Teherán részéről" a hatok ajánlatára. Ugyanakkor bírálta azt a minap elfogadott amerikai törvényt, amely büntető intézkedésekkel fenyeget meg minden országot, amely közreműködik Irán nukleáris programjában.

Az orosz külügyminiszter azt is elmondta, hogy Moszkva közvetlenül "Észak-Korea vezetőivel dolgozik" azon, hogy megpróbálja lebeszélni őket a Phenjan által kilátásba helyezett kísérleti nukleáris robbantásról. "Mindent meg kell tennünk, hogy ez ne történjen meg. Azon dolgozunk Észak-Korea vezetőivel, hogy leállítsuk azokat a lépéseket, amelyek kedvezőtlenül befolyásolnák a helyzetet" - mondta az újságíróknak.

Szergej Lavrov szóba hozta az elmúlt napokban kialakult orosz-grúz válságot, azt követelve Tbiliszitől, hogy vessen véget "oroszellenes politikájának". Egyúttal szorgalmazta, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatban követelje Grúziától az Abháziával kapcsolatos, s az ENSZ-főtitkár jelentésében már megállapított jogsértések beszüntetését, még mielőtt lejár a mandátuma a világszervezet grúziai missziójának.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.