A Fidesz "behátrált" a T. Házba
Huszonnégy óra alatt megváltoztatta álláspontját a Fidesz és a KDNP: a két párt képviselői részt vesznek a pénteki parlamenti ülésen és a hivatalosan a kormányról, valójában a miniszterelnök személyéről tartandó bizalmi szavazáson.
Kedden egy órakor Navracsics Tibor és Semjén Zsolt még határozottan állította, hogy hazug és álságos színjáték a bizalmi szavazás. Különösen úgy, hogy nyílt a voksolás. Ezért, közölték két napja a fideszes és a kereszténydemokrata képviselők, távol maradnak "az MDF-fel kibővített koalíciós frakcióülésről". Navracsics Tibor még szerda reggel, a Nap-kelte műsorában is arról beszélt, hogy "hazug és álságos" lesz a parlamenti vita és a bizalmi szavazás. Néhány órával később viszont Navracsics és Semjén már azt tudatta: színjátékról van ugyan szó, de "úgy gondolják, hogy a köztársasági elnök úr útmutatása, mint eddig, most is alapvetően fontos, ezért a Fidesz és a KDNP felülvizsgálta elutasító álláspontját, és úgy döntött, hogy részt vesznek a pénteki országgyűlési ülésen".
Időközben ugyanis nyilvánosságra került Sólyom László köztársasági elnöknek a parlamenti frakcióvezetőkhöz intézett levele, amelyben így fogalmaz az államfő: "elvárható, hogy a demokrácia alapjait érintő eseményeket - mint a napirenden lévő bizalmi kérdést - az ellenzéki képviselők a Parlament ülésén értékeljék, és vegyenek részt a döntéshozatalban".
A fideszes és kereszténydemokrata képviselők a hétfőn kezdődő rendes parlamenti ülésen is jelen lesznek, miután - közölte Navracsics Tibor egy kérdésre válaszolva - "a választópolgárok bizalma arra kötelezi őket, hogy gyakorolják az ellenzék jogait a parlamentben".
A pénteki bizalmi szavazás előtt a Fidesz levelet írt Lendvai Ildikónak, az MSZP, Herényi Károlynak, az MDF és Kuncze Gábornak, az SZDSZ frakcióvezetőjének, kérve, hogy egyeztessenek a szakértői kormányról csütörtökön 13 órakor - azaz éppen, amikor lejár az Orbán Viktor által Gyurcsány Ferenc menesztésére szabott 72 órás ultimátum.
A szocialisták és a szabad demokraták kevéssé váratlan módon nem mennek el a találkozóra, mert az a véleményük, hogy a szakértői kormány fából vaskarika, "se hús, se hal", s a konstrukciót nem ismeri a magyar alkotmány. Horn Gábor az SZDSZ részéről ehhez hozzátette: ha a politikai helyzetről vagy az utcai politizálásról tartana megbeszélést a Fidesz, arra elmennének. Az MDF viszont ott lesz ezen a találkozón is. Az "ellenzéki" megbeszélésre kormánylistát nem visz a Fidesz. "Mi úgy indulunk, hogy dobjuk össze, kinek milyen név van a fejében, és annak alapján állapodjuk meg" - közölte még tegnap délután, az MSZP és az SZDSZ elutasító nyilatkozata előtt Navracsics Tibor.
A Fidesz mindeközben nagy elánnal szervezi a pénteki Kossuth téri demonstrációt. A rendezvényt délután négy órára jelentették be, de úgy tájékoztatták lapunkat, hogy a nagygyűlés csak öt órakor kezdődik, Orbán Viktor hét órakor mond beszédet.
Azt előre nem lehet megmondani, hogy a parlament délelőtt fél tizenkettőkor kezdődő rendkívüli ülése véget ér-e négy óráig, vagy a demonstráció idején kell szavazniuk a képviselőknek a kormányról és programjáról.