Egyedülálló epilepsziaműtét Debrecenben

Magyarországon első alkalommal végeztek éber állapotban lévő betegen epilepsziaműtétet úgy, hogy a hatórás műtét ideje alatt, a beteg közreműködésével, elektrofiziológiai módszerekkel milliméter pontossággal határozták meg az érzékeny agyi területeket - erősítette meg egy korábbi sajtótájékoztatóján elhangzottakat Bognár László idegsebész professzor szerdán az MTI-nek.

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) Idegsebészeti Klinikájának igazgatója amiatt fejtette ki a véleményét, mert a Magyarországon egyedülálló beavatkozásról megjelent hírre reagálva Csókay András szombathelyi idegsebész közleményt juttatott el a sajtóhoz, miszerint éber állapotban lévő betegeken már az 1960-as évek óta végeztek epilepsziaműtéteket Pécsett, s "jelenleg is mindennapos idegsebészeti műtét főleg időskori koponyasérülteknél az +ébren műtét+, az időskori altatási szövődmények lehetőségének csökkentésére".

 Bognár László professzor megerősítette: a 21 éves fiatalemberen, éber állapotban végrehajtott epilepsziaműtét az első ilyen jellegű beavatkozás volt Magyarországon, ami technikailag korábban nem volt kivitelezhető.

A hatórás műtétet végző professzor elmondta: a beavatkozásra a debreceni idegsebészeti klinikán az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet Epilepszia Centrumával együttműködve szeptember 27-én, szerdán került sor.

Bognár László tájékoztatott arról, hogy az epilepszia műtéti kezelése az egész világon reneszánszát éli. Ilyen beavatkozásra akkor kerülhet sor, amikor gyógyszeresen a betegség már uralhatatlan. Ma már vannak olyan epilepsziafajták, amelyeknek a műtéti kezelése nagyobb sikerrel kecsegtet, mint a gyógyszeres kezelés.

Tájékoztatása szerint a műtétet azért kellett a beteg éber állapotában elvégezni, mert olyan területen helyezkedett el az eltávolítandó epilepsziás góc, amely egyúttal az érzésért, a mozgásért és a beszédért is felelős terület az agyban.

Molnár Csilla adjunktus az MTI érdeklődésére elmondta: a beteget "fájdalmatlansági" állapotba kellett hozni, nyugtatták a műtét előtt és alatta folyamatosan, miközben helyi érzéstelenítést alkalmaztak.

A műtét alatt a beteg nyugodt volt, nem volt fájdalma, ugyanakkor a beavatkozás idején éber volt és tudott kommunikálni - mondta az adjunktus, hozzátéve, hogy hat órán keresztül sikerült olyan állapotban tartani, hogy nem kellett légzést biztosító csövet alkalmazniuk.

Bognár László professzor elmondta azt is, hogy a műtét során elektromos ingerléssel történő agyi térképezéssel és közvetlen agykéregi EEG-vizsgálattal határozták meg a mozgató-érző- és a rohamindító területeket. Az ilyenfajta beavatkozás csak a műtét alatt is folyamatosan együttműködő, éber beteggel valósítható meg.

A professzor szerint a későbbiekben derül ki, hogy sikerült-e a műtéttel a rohamokat megszüntetni, de az már bizonyos, hogy - a műtét alatti éber állapotnak köszönhetően - semmiféle mozgásbeli károsodás nem történt.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.