Vihar előtti csend a forintpiacon

A külföldi hírügynökségek tudósításai szerint hajszálon függ a forint árfolyama. A befektetők feszülten várnak az újabb hírekre, és a péntekre.

Ha "kívülállóként" próbáljuk nézni a - külföldi befektetők által is figyelt - hírügynökségek Magyarországról közölt tudósításait, csak csodálkozhatunk azon, hogy a forint tegnap tartani tudta magát az előző napi árfolyamszinten, azaz egy eurót 274-275,5 forint környékén jegyezték. A Reuters tegnapi jelentése ugyanis például az általános népfelkelés veszélyére figyelmeztet - hivatkozva a Fidesz vezető politikusaira, így Kósa Lajosra -, ha az Országgyűlés nem meneszti Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt.

Ennek ellenére a forint a tegnap reggeli kisebb értékvesztése után visszaerősödött, és stabil maradt. A Reutersnek nyilatkozó devizabrókerek szerint a hazai fizetőeszközt Gyurcsány Ferenc lapunknak adott nyilatkozata erősíthette, amelyben határozottan kijelentette: nem hagyja zsarolni magát. Ugyanakkor a lengyel zloty erősödése is magával húzta a régió valutáit.

A londoni bankházak jelentései viszonylagos optimizmust tükröztek tegnap: többségük a kormányfő egyértelmű parlamenti megerősítését és a feszültség fokozatos csökkenését várja. A koalíció ugyanis most semmit nem nyerne, viszont saját magát is romba döntené a miniszterelnök eltávolításával.

A JP Morgan londoni befektetési részlege szerint Gyurcsány Ferenc bizalmi szavazáskérése "logikusan következett" Sólyom László államfő azon felhívásából, amely szerint csak a parlamentnek vannak eszközei a reformokhoz szükséges társadalmi bizalom helyreállításához. A ház úgy véli, Gyurcsány várhatóan túléli a szavazást, ami kedvező jelzés lesz a piacoknak. Az ellenzék által szervezett tiltakozó megmozdulás egy ideig valószínűleg fenntartja a politikai bizonytalanságot, ez azonban várhatóan végül elül - áll a Goldman Sachs MTI által idézett értékelésében. Szakértők arra is figyelmeztetnek: a Fidesz akcióinak fenyegetése miatt rövid- és középtávon a magyar befektetési konstrukciók további gyengülésének jelentős a kockázata.

A Dresdner Kleinwort szerint Magyarország "késélen táncol". A pénzintézet által használt három befektetői besorolás (pozitív, odafigyelni, negatív) közül Magyarország az "odafigyelni" osztályzatot kapta - írja az MTI.

A piac tehát figyel, és a pénteki parlamenti döntésre vár. A szakértők szerint egy újabb rossz hír könnyen eladási hullámot indíthat el, különösen, hogy a Moody's hitelminősítő is léphet - korábbi jelzésének megfelelően - a miniszterelnök menesztése esetén. A társaság szeptemberben felülvizsgálat alá vette Magyarország hitelbesorolását, és ez leminősítéssel végződhet. A magyarázat szerint a belpolitikai válság szűkíti a kormány mozgásterét a kiigazítások és reformok végrehajtása terén. A Moody's tegnap jelentette be: Budapest besorolását is átértékeli, a leminősítés lehetőségével.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.