Gyurcsány mögött a frakció
Nincs szükség gyenge kormányra és kormányfőre, ugyanis a Fidesz elnöke átlépte az alkotmányos kereteket. Orbán Viktor valódi célja, hogy az általa kikényszerített szakértői bábkormány végigvigye a kiigazítás nehéz feladatait, s utána előre hozott választásokon szerezzen többséget a Fidesz - ez volt a rezüméje Gyurcsány Ferenc kormányfő az MSZP-frakció tegnap dél körül kezdődő frakcióülésén elmondott beszédének. Úgy ítélte meg, hogy ez a konfliktus nem az ő és Orbán személyes ügye, hanem a demokráciáé. Épp ezért, bár sem az MSZP, sem az SZDSZ nem ilyen harcokra szocializálódott, ha kell, mindkét párt megvívja ezt a csatát. Ehhez viszont erős kabinetre van szükség, az erőt a bizalmi szavazás adhatja.
A frakcióülés egyik nagy kérdése az volt, hogy a választási vereséggel valamelyest szétzilált testület miként reagál a kormányfő által mondottakra. Különös érdeklődés kísérte az Egert nyolc év után elveszítő Nagy Imre fölszólalását, aki hétfőn még "az országos tendenciákat" hibáztatta, tegnap viszont arról beszélt: bár a kabinet intézkedései is hozzájárultak ehhez az eredménytelenséghez, ő is követett el hibákat. Erre rímelt több városi és megyei közgyűlési vezető is, mondván: azok a választási eredmények jöttek be, amelyeket a közvetlenül a Gyurcsány-csomag nyilvánosságra hozatala után készült felmérések jeleztek. Ezekből világosan kiderült, hogy az emberek a "csomag" súlyát érzik, a változások okát és értelmét azonban nem látják tisztán, a megértéshez pedig sem helyből, sem pedig "fentről" nem kaptak muníciót. Idetartozik, hogy Gyurcsány Ferenc leszögezte, hogy nem engedi el azok kezét, akik érdemtelenül veszítettek pozíciót a választásokon.
Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter azt hangsúlyozta: a termék (azaz a változás) jó, de a jövőben a lehető legszélesebb rétegeket megszólító társadalmi párbeszédre van szükség. A képviselők újra kérték Gyurcsány Ferencet, hogy a frakciót jobban vonja be a döntéshozatalba. A sokak által Kiss Péter köréhez tartozónak tartott Juhász Gábor odáig ment: barátokat be lehet emelni ugyan a kabinetbe, de kormánytagként ők már nem barátok, hanem politikusok, tehát politikai felelősséggel bírnak. A miniszterelnök erre válaszolva kifejtette, hogy a kabinet összeállításának joga a kormányfőé, de ő nem a barátait "szedte össze", hanem jó szakembereket keresett - így választotta ki például Petrétei Józsefet.
Szekeres Imre elnökhelyettes szerint a szocialistáknak is erőt kell mutatniuk, ezért a jövőben afféle Demokratikus Charta-szerű mozgalmat kellene indítaniuk. Jánosi György azt feszegette, hogy a széles körű kormányfői legitimáció érdekében célszerűbb lett volna előbb egy kongresszuson bizalmi szavazást tartani. Mindenesetre az MSZP volt választmányi elnöke immár múlt időben fogalmazott, míg hétfőn még rendkívüli kongresszus összehívását szorgalmazta. Jánosi azt is egyértelművé tette: pénteken bizalmat ad Gyurcsánynak. Karsai József, aki korábban élesen bírálta a kormányt, most indulatosan védte a miniszterelnököt. - Ne félj semmit, Ferikém, amíg én itt vagyok - mondta, majd így folytatta: ő Battonyán 70 százalékkal nyert, s ha egy ilyen sanyarú sorsú helyen megértették a reformok fontosságát, akkor előbb-utóbb máshol is "átjönnek" az üzenetek.
A miniszterelnök utóbb, sajtótájékoztatón azt mondta: érti a kritikát, s hallgat is rájuk. Arra összpontosítanak majd, hogy az emberekkel megértessék a reformok miértjét. "A kormány - mondta - mintha nem tudná megmutatni, hogy érti, mennyi lemondással járnak a változások, és érzi, hogy hol kell megengedőbbnek lenni." Ez Horn Gyula bírálatával cseng egybe, aki szerint nemcsak rációra, hanem emócióra is szükség van, s a miniszterelnöknek bocsánatot kellett volna kérnie. Úgy tudjuk, a kormányfő erre azt válaszolta: sajnálja, ha valakit megbántott az őszödi beszéd stílusa. De leginkább Mécs Imre tanácsát fogadja meg, aki szerint mindig arra számítva kell fogalmaznia, hogy a beszéde nem csak egy szűk körhöz jut el.
Gyurcsány szerint nem csak kommunikációs hibákról van szó, hiszen a köztudatban gyakorta összekeverednek a kormányzati döntések és a kiszivárgott munkaanyagok. Ez, mondta, vélhetően az apparátus fegyelmezetlenségének tudható be. Nem nyilvános záróbeszédében elismerte, hogy egyes tervezetek gyakran előkészítetlenek voltak, és megesett, hogy a miniszterek összevissza beszéltek. (Ezt nyilvánvalóan azokra a képviselői észrevételekre válaszul jegyezte meg, amelyek erőteljesen bírálták Molnár Lajost és Kóka Jánost.)
A bizalmi szavazás után Szili Kataliné a következő lépés: a házelnök tájékoztatja ugyanis Sólyom Lászlót a szavazás eredményéről. Ennek pikantériája, hogy Szili élesen fogalmazott az államfő vasárnapi beszédét követően, annak tartalmát méltatlannak minősítette az államfői poszthoz.
Gyurcsány Ferenc a frakció után a pártot is megpróbálja felrázni a vasárnapi sokkot követően: sorra tartja regionális értekezleteit.
Kóka János:
Kóka János azt javasolja, hogy Kuncze Gábor a tavaszi tisztújítás után is maradjon az SZDSZ élén. A pártelnök a liberálisok számára kudarccal végződött vasárnapi választás másnapján jelentette be, hogy nem kíván újra indulni az elnöki posztért. Kóka - aki elhárította azt a kérdésünket, hogy indul-e a pozícióért - azzal indokolta javaslatát, hogy Kuncze integratív személyiség, akinek összetartó képességére a jövőben is szükség lesz. A gazdasági miniszter azt mondta, hogy az SZDSZ frakciójának valamennyi tagja részt vesz a pénteki, a miniszterelnök és a kormányprogram jövőjéről határozó szavazáson, és minden jel szerint egységesen áll ki. (G. Zs.)
- A kormányzáshoz nem csak ráció, emóció is kell.
- Gyurcsánynak bocsánatot kell kérnie az őszödi beszéd miatt.
- Szélesebb körű társadalmi párbeszédre van szükség.
- A Gyurcsány-csomag bevezetése utáni mérések ezt a választási eredményt vetítették előre, mégsem módosult a helyi és a központi kommunikáció.
- A kabinetnek van miniszterelnöke, de a kormányfő a párté, ezért vonják be jobban a frakciót a döntéselőkészítésbe és az információáramlásba.
- A valóban széles körű legitimáció érdekében célszerűbb lett volna a parlamenti szavazás előtt egy kongresszust összehívni a kormányfő és politikájának megerősítésére.