Utcára vonulnának a hallgatók
A HÖOK azt szeretné elérni, hogy a tárca vonja vissza a fejlesztési részhozzájárulás néven 2007-től tandíjat bevezető felsőoktatási törvénymódosítást. Ennek elérése érdekében eredetileg szeptember 21-én, a Kossuth téren demonstráltak volna, a kiszivárgott miniszterelnöki beszéd következtében kialakult helyzet miatt azonban az utolsó percben lefújták az akciót.
Követeléseiktől azonban nem álltak el: a miniszternek október 5-ig adtak haladékot a törvény visszavonására. Ez a jogszabály egyébként még nem is lépett életbe, az Alkotmánybíróság ugyanis egy, igaz, nem a tandíjra vonatkozó passzusát az alaptörvénybe ütközőnek találta. A parlamentnek ezért októberben újra szavaznia kell róla - a hallgatók szerint itt a kiváló alkalom a módosításra.
A HÖOK választmánya tegnap úgy döntött: ha az október 5-i határidő leteltéig nem kapnak nyilvános ígéretet a tandíj törlésére a felsőoktatási törvényből, akkor október 19-én Budapesten tüntetéssel tiltakoznak az intézkedés ellen. A demonstráció pontos helyszínét és időpontját később határozzák meg.
A múlt hét csütörtökön a miniszternek adott határidő félidejének lejártára emlékeztetve ötszáz hallgató fáklyával vonult a lezárt Szabadság hídra. Itt bejelentették: ha nem kapnak kedvező választ Hiller Istvántól, tízezres létszámmal vonulnak hamarosan az utcára. Márpedig a miniszter - eddigi nyilatkozatai alapján - eltökélt a tandíj bevezetése mellett.
Nem szorosan bár, de mégiscsak idetartozó hír: úgy tűnik, megtette hatását a patikusok múlt heti, kétórás demonstrációja alatt lezajlott hatósági patika-ellenőrzés. S bár a gyógyszerészek folytatják a szeptemberi nagygyűlés által meghatározott akciósorozatot, csütörtökön a patikák mégsem zárnak be. A betegeket országszerte plakátokon tájékoztatják majd a tervezett patikaliberalizáció elleni tiltakozásról, és aláírásokat is gyűjtenek a betegek körében. Lestyán Balázs, a gyógyszerészek válságstábjának vezetője azt mondta: nem kaptak választ a minisztertől kérdéseikre, és lehetőséget sem a tárgyalásra. Legutóbb a múlt pénteken küldték el levelüket, amelyben megismétlik tárgyalási szándékukat. Azóta azonban csak arról értesültek, hogy a tárca vezetője újabb bírósági beadványt nyújtott be, kérve, mondják ki: a sztrájk nem volt jogszerű. (Az első beadványt formai okok miatt elutasították.)
Információink szerint a baleseti sebészek az intézmények zömében az év végéig vállalták, hogy a kötelező időn túl is ügyelnek. A baleseti ellátók a hét elején megkapták a tárca által ígért összeget. A pénz elosztásáról most egyeztetnek a kórházi menedzsmentek a traumatológusokkal. A fővárosi Péterfy Sándor Utcai Kórházban már megállapodtak az érintettek, így az év hátralévő hónapjaiban a 16 órás ügyeletben a szakorvosok bruttó 12-13 ezer, az őket segítő szakdolgozók pedig négy-ötezer forintot kapnak. Fröhlich Péter, a Magyar Traumatológus Társaság elnöke a pénz elosztásáról még nem tudott országos adatokat mondani, de - mint mondta - ezzel az egyszeri összeggel még nincs megoldva a probléma. Jövő héten a traumatológusok tiltakozó akciójához csatlakozó szakmai szervezetekkel közös gyűlésen döntenek arról, hogyan tovább.