"Dehogy lesz háború"
Hakét napja a nyolcszázezres moszkvai grúz kolónia még tartott is aháborútól, ma már nem teszi, miután hétfőn Tbiliszi az EurópaiBiztonsági és Együttműködési Szervezeten keresztül átadta Moszkvának akémkedés vádjával múlt héten letartóztatott négy orosz tisztet, akik agrúziai orosz erőknél teljesítettek szolgálatot.
-Ennek ellenére idő kell ahhoz, hogy a felek visszaálljanak akapcsolatok korábbi, szintén nem felhőtlen szintjére - mondta lapunknaka moszkvai Stratégiai Értékelés és Elemzés Intézetének vezetője. VagifGuszeinov szerint a Moszkva által tegnaptól életbe léptetett tengeri,szárazföldi és légi blokád nem oldható fel azonnal.
Bára viszonyt megterhelte Tbiliszi akciója, és az alapkérdésről - ahivatalosan Grúziához tartozó, gyakorlatilag azonban 13 éve függetlenés Oroszországhoz csatlakozni kívánó Abházia és Dél-Oszétia státuszáról - most nehezebb tárgyalni, mint korábban, tulajdonképpen mindenki jóljárt: az Oroszországgal szemben határozott felépés ígéretével hatalomrakerült Mihail Szaakasvili államfő nagy sajtónyilvánosság előttbilincsben átadta az orosz tiszteket. Felhívhatta a figyelmet az oroszbékefenntartók révén 13 éve befagyasztott konfliktusra, amelynekrendezéseként nem fogadja el a két terület Moszkva által támogatottesetleges önállósodását. Megmutathatta, hogy Grúzia ügye fontos a világszámára. (George Bush hétfőn telefonon konzultált orosz kollégájával akérdésről.) Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig határozott fellépésttanúsíthatott a blokád bevezetésével, teljesítve ígéretét, az elfogotttisztek mielőbbi hazahozatalát. Az Egyesült Államok pedigközbeavatkozásával megerősíthette kapcsolatát a számára fontosdél-kaukázusi térségben lévő Grúziával.
CsakIraklij fizet érte kicsit többet, ha az orosz törvényhozás valóban azátutalások leállításáról dönt ma. (Évente 320 millió dollár áramlik ígyOroszországból a déli szomszédba.)
A tisztek ünnepélyes hazahozatala után Oroszország folytatja a rövid időre leállított kivonulást is Grúziából.
-Ez nem gyengíti Oroszország stratégiai pozícióit - vélekedett lapunknakIgor Kirszanov. Az orosz Eurázsiai Örökség Alapítvány munkatársaszerint a térségben elegendő az örményországi orosz bázis fenntartása,és a grúz határ közelében tervett két orosz katonai bázis felállítása.
Feltéve, ha a NATO nem épít ki bázist Grúziában, de ezt egyelőre nem tartják valószínűnek.
Guszeinovszerint azonban ennek megvan az esélye, és ezt Moszkva nem nézhetitétlenül. Ráadásul megvan Oroszország lehetősége a helyzet kezeléséregazdasági eszközökkel. Ezek egyike a grúz bor és ásványvíz kitiltása azorosz piacokról, amit Moszkva már a tavasszal meg is tett, higiéniaiokokra hivatkozva.
Végsőesetben az energiahordozókhoz is nyúlhat, igaz, a szállításleállításával Moszkva sokat veszítene: igazolná a vádakat, hogypolitikai nyomásgyakorlásra használja az olaj- és földgázexportot. Azazonban nem valószínű, hogy Grúzia könnyen pótolhatná a kiesőmennyiséget, amint ezt Tbilisziben állítják. Alternatív forráskéntAzerbajdzsán és Irán jöhet szóba. - Elég ironikus lenne, ha amerikaitámogatásból Grúzia Iránból vásárolna olajat, támogatva ezzel MahmúdAhmadinezsad Amerika-ellenes rezsimjét - hívja fel a figyelmetKirszanov, megjegyezve, hogy a helyzet az energiahorozók szállításánakleállításáig biztosan nem jut el.Legfeljebb Iraklij cipész néhány hónapon át az anyukájának kicsit drágábban utal pénzt Moszkvából Tbiliszibe.