Név szerinti, nyílt szavazás lesz a kormányfő személyéről

Gyurcsány Ferenc egyértelmű parlamenti megerősítését és a feszültségfokozatos csökkenését - ugyanakkor esetleges elhúzódását is - várjákelemzéseikben vezető londoni befektetési házak, amelyek szerint akoalíció most semmit nem nyerne, viszont saját magát is összedöntené akormányfő eltávolításával. A parlamenti döntés formájáról ma határoztak a pártok.

Az MDF javaslatára a pénteki bizalmi szavazáson név szerinti, nyílt szavazás lesz a kormány programjáról és a kormányfő személyéről - mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a házbizottság kedd délutáni rendkívüli ülése után.

A házelnök elmondta: az Országgyűlés pénteken 11 óra 30 perckor kezdi ülését. Egyetlen napirendi pont lesz, a miniszterelnök által benyújtott határozati javaslat megvitatása, ezt követően ötórás időkeretben történik a vita. A vita után, az MDF javaslatára, a bizalmi szavazáson név szerinti, nyílt szavazás lesz a kormány programjáról és a kormányfő személyéről.

Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese arról tájékoztatta a házbizottságon résztvevőket, hogy a Fidesz és a KDNP nem kíván részt venni a pénteki ülésen. "Én még mindig bízom abban, hogy péntekig ezt megfontolják" - jegyezte meg.
Elmondta, hogy elnöki jogkörben fogja előterjeszteni a parlamentnek a napirendi ajánlást.

Arra az újságírói kérdésre, van-e értelme a vitának a Fidesz és a KDNP nélkül, a házelnök azt mondta: természetesen van értelme. A köztársasági elnök is azt mondta vasárnap, hogy a vitának a parlamentben van a helye - jegyezte meg.

Kiemelte: valamennyi frakciónak megvan a lehetősége, hogy politikai vitanapot kezdeményezzen, és ennek keretében folytassák le a vitákat. Nem ultimátumokat kell benyújtani - utalt Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének hétfői nyilatkozatára, melyben felszólította a koalíciós pártokat, hogy 72 órán belül menesszék a kormányfőt, ellenkező esetben a Fidesz péntekre a Kossuth térre nagygyűlést szervez, amit újabbak követhetnek.

Az Országgyűlés elnöke elmondta: a házszabály nem ír elő titkos szavazást a bizalmi szavazáson. Hozzátette: a személyekről szóló döntés és választás ugyan titkos, azonban ez alól van egy kivétel, a miniszterelnök személye. Akinek kételye van a házszabályban előírtakat illetően, megvan a lehetősége, hogy az alkotmányügyi bizottsághoz forduljon - jegyezte meg.

Herényi Károly azt mondta: az MDF pénteken részt vesz a parlamenti ülésen. Azért kértek név szerinti szavazást, mert pártja szerint "egy ilyen fontos kérdésben mindenkinek arccal kell vállalnia a szavazatát".

Számítunk arra, hogy sok kormánypárti képviselő, akit vidéken választottak meg, és akinek szembe kell nézni a választóival a pénteki szavazás után, el fog gondolkodni azon, hogy a voksát a kormány mellé, vagy a kormány ellenében tegye-e le - hangsúlyozta. Lehet szembe menni a népakarattal, de lehet tisztességes, becsületes vállalható döntést is hozni - jelentette ki.

Herényi emlékeztetett arra, az MDF egyszer már nyíltan ellene szavazott Gyurcsány programjának és kormányának. "Nem gondoljuk azt, hogy most ezt titkosan kéne megtennünk" - tette hozzá.

Navracsics Tibor a Fidesz, és Semjén Zsolt a KDNP frakcióvezetője sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz és a KDNP frakciója nem vesz részt a pénteki parlamenti ülésen és a bizalmi szavazáson. Navracsics a döntést úgy indokolta: "álságos színjátéknak" tartják a bizalmi szavazást, hiszen az MSZP elnöksége és az SZDSZ is jelezte már hétfőn, hogy kiáll a miniszterelnök mellett.

Reggel a házbizottság azért döntött úgy, hogy délután folytatja ülését, mert Répássy Róbertnek, a Fidesz frakcióvezető-helyettesének nem volt mandátuma mindenben döntést hozni. Azt mondta: az elnökség tárgyal a bizalmi szavazás kérdésében, és utána tudja tájékoztatni a frakciók képviselőit a Fidesz döntéséről.

Gyurcsány hétfőn jelentette be: bizalmi szavazást kér a kormány programjáról és a kormányfő személyéről.

Londoni elemzők Gyurcsány megerősítését várják

Gyurcsány Ferenc bizalmi szavazáskérése logikusan következett az államfő felhívásából, amely szerint csak a parlamentnek vannak eszközei a reformokhoz szükséges társadalmi bizalom helyreállításához, véli a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport.

A ház szerint Gyurcsány várhatóan túléli a bizalmi szavazást, ami kedvező jelzés lesz a piacoknak a költségvetési stabilizációs program végrehajtásával kapcsolatban.

A JP Morgan szerint a magyar törvények azt írják elő, hogy a miniszterelnök egyes személyek - például saját maga - ellen nem is kérhet bizalmi szavazást az Országgyűlésben, csak a kormány egésze ellen, így ha a pénteki szavazáson a kormányzati tisztségeket is betöltő számos kormánypárti parlamenti képviselő nemmel voksolna, azzal gyakorlatilag saját lemondását is megszavazná.

Bizalmatlansági indítványt az ellenzék is benyújthat, ennek azonban konstruktívnak kell lennie, vagyis a beterjesztőnek saját miniszterelnök-jelöltet is kell állítania, akit a parlamenti többségnek meg kell szavaznia. Az ellenzéknek azonban egy ilyen kísérlet sikeréhez nincs elégséges mandátuma, áll a londoni befektetési csoport keddi elemzésében.

A JP Morgan szerint az Orbán Viktor "ultimátuma" által kilátásba helyezett pénteki nagygyűlés miatt "a politikai zajongás a hét végéig erős marad" Magyarországon.

A Goldman Sachs befektetési konglomerátum londoni részlege is azzal számol, hogy Gyurcsány meg fogja kapni az általa várt támogatást, és "ez a konszenzusos nézet is". Úgy tűnik: a kormányfő kézzelfogható bizonyítékát akarja annak, hogy a koalíciós pártok felsorakoznak mögötte, annak érdekében, hogy le lehessen zárni a politikai vitát.

A Goldman Sachs azzal számol, hogy a koalíciós képviselők "túlnyomó többsége" a kormányfőre fog szavazni, mivel "ha most szabadulnának meg a miniszterelnöktől, azzal nem nyernének semmit, hiszen még hiteles utódjelölt sincs".

Az ellenzék által szervezett tiltakozó megmozdulás egy ideig valószínűleg fenntartja a politikai bizonytalanságot, ez azonban várhatóan végül el fog ülni, áll a GS keddi londoni előrejelzésében.

A ház szerint a Fidesz kezdetben nyilván jelentős - akár százezresnél is nagyobb - tömeget lesz képes megmozdítani, de nem várható, hogy ez a tiltakozás erőszakba torkollna, vagy megbénítaná az országot.

A Dresdner Kleinwort szerint ugyanakkor a belpolitikai helyzet miatt Magyarország "késélen táncol". A ház központi forgatókönyve az, hogy Gyurcsány átvészeli a jelenlegi vihart, ami valószínűleg jót fog tenni a befektetői hangulatnak középtávon, de a köztes időszakban jelentős mennyiségű kockázati tényező marad fenn.

Azzal, hogy ilyen egyértelműen azonosította magát a kormányzati reformcsomaggal, Gyurcsány nagyon nehézzé tette a kormánykoalíció tagjainak a támogatás megvonását, vélik a DrK londoni elemzői. Ha a két frakciónak sikerül a megfelelő mértékű szavazati fegyelmet megteremtenie a képviselők között, akkor Gyurcsány marad, nehézségei azonban ezzel valószínűleg nem érnek véget, hiszen a Fidesz máris olcsó trükknek nevezte az eljárást, és megmozdulásokat helyezett kilátásba addig, amíg a kormányfő le nem mond, áll az elemzésben.

A londoni Dresdner-részleg szerint ez a háttér megerősíti a ház azon várakozását, hogy a belpolitikai zaj különösen erős marad a következő napokban. Gyurcsány potenciális győzelme a bizalmi szavazáson valószínűleg támogatást ad majd a befektetői hangulatnak, mivel a piac továbbra is a jelenlegi kormányfőt tekinti a költségvetési megfontoltság és a szerkezeti reformok fontos garantálójának.

A Fidesz összehangolt és elhúzódó politikai akcióinak fenyegetése miatt azonban rövid- és középtávon a magyar befektetési konstrukciók további gyengülésének kockázata látszik, áll a Dresdner Kleinwort keddi londoni elemzésében.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.