Észak-Korea nukleáris kísérletet fog végrehajtani
A phenjani közlemény szerint, amelyet a KCNA hivatalos északi-koreai hírügynökség tett közzé, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság "nukleáris kísérletet hajt végre a jövőben önvédelmi erejének megszilárdítása végett". A dokumentum nem közölte, mikor és hol kerül sor a kísérletre. Phenjan már korábban bejelentette, hogy rendelkezik nukleáris fegyverrel, de kísérletet még nem hajtott végre vele az eddigi ismeretek szerint.
"Egy észak-koreai nukleáris kísérlet elfogadhatatlan fenyegetés lenne Ázsia és az egész világ békéjére és stabilitására nézve, és még inkább elszigetelné a kelet-ázsiai kommunista államot" - reagált a phenjani bejelentésre Sean McCormack, az amerikai külügyminisztérium szóvivője. (Kairóban nyilatkozott, ahol hivatalos látogatást tesz jelenleg Condoleezza Rice külügyminiszter.)
Dél-Koreában megemelték kedden a biztonsági készültség szintjét az észak-koreai kísérlet bejelentésének hatására. Az elnöki hivatal közleménye szerint a kormány konzultációkat kezdett számos olyan ország vezetőivel, amelyek szintén fenyegetve érzik magukat az észak-koreai atomkísérlettől. Az elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának vezetésével tartott rendkívüli kormányülésen megvitatták, milyen választ adjon Szöul erre az észak-koreai lépésre - tudatta a közlemény, de nem ismertette a rendkívüli kormányülésen elhatározott válaszintézkedéseket.
"Az észak-koreai atomkísérlet súlyos veszedelem a Koreai-félsziget békéjére nézve" - mondta a szöuli újraegyesítési minisztérium szóvivője, mélységes sajnálkozását és aggodalmát fejezve ki a phenjani elhatározás miatt. Hozzátette, hogy az észak-koreai kísérlet roppant kedvezőtlen hatással lesz a két Korea kapcsolataira.
Abe Sindzo japán kormányfő elfogadhatatlannak nevezte és élesen elítélte a phenjani bejelentést. A nemzetközi közösséggel együttműködve Japánnak szigorú választ kell adnia egy ilyen, a békét fenyegető kísérletre - mondta újságírók előtt.
"Nagy-Britannia súlyosan provokatív lépésnek tekintene egy ilyen észak-koreai kísérletet, mert az növelné a feszültséget egy már amúgy is feszült térségben" - mondta Londonban a külügyminisztérium egy szóvivője. Hozzátette: London szerint továbbra is a (két Korea, az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország részvételével tartott) hatoldalú tárgyalások folyamata a legjobb eszköz a Koreai-félsziget atomfegyver-mentességének biztosítására.
A francia külügyminisztérium szóvivője aggodalmát hangoztatta, és felszólította a kelet-ázsiai kommunista államot, hogy másítsa meg elhatározását. Jean Baptiste Mattei szóvivő szerint az észak-koreai atomkísérlet nemcsak a regionális, hanem a globális biztonságra nézve is fenyegető tényező.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt hangoztatta néhány órával a phenjani bejelentés után, hogy "kizárólag békés, diplomáciai úton" szabad rendezni az észak-koreai (és az iráni) nukleáris problémát. A moszkvai külügyminisztérium későbbi közleményében visszafogottságra intette Phenjant, értésre adva, hogy tiszteletben tartja Észak-Koreának a saját biztonságával kapcsolatos aggodalmait, mindazonáltal úgy véli: "a hatoldalú tárgyalások keretében kellene megoldani a problémát".
(MTI)