Teherán szerint Franciaország felügyelje az iráni urándúsítást

Teherán javaslatot tett kedden arra, hogy Franciaország hozzon létre egy konzorciumot az iráni urán dúsítására, ami által teljesülne a nemzetközi közösségnek az a követelése, hogy legyen ellenőrizhető ez a nukleáris tevékenység.

"Franciaország az Eurodif és az Areva cégeken keresztül nyilvánvalóan ellenőrizni tudja urándúsító tevékenységünket" - mondta Mohammed Szaídi, az iráni atomenergia-hivatal helyettes vezetője a France-Info francia rádiónak nyilatkozva, de nem fejtette ki részletesen a javaslatot, amelynek kezdeményezője valószínűleg Teherán volt.

Franciaország az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja, egyike az iráni nukleáris tevékenység felfüggesztését követelő nagyhatalmaknak, egyúttal az atomenergiától leginkább függő országa a világnak: villamosenergia-szükségletét háromnegyed részben atomerőművekben termeli meg, és ezzel összefüggésben több világszínvonalú atomipari cége van.

Az Areva és az Eurodif francia atomipari cégeket egyelőre nem lehetett elérni abból a célból, hogy nyilatkozzanak az iráni javaslatról. Az Areva állami tulajdonú, és több külföldi országban is jelen van. Az Eurodif már tevékenykedett Iránban. Teherán azt állítja, hogy a cég franciaországi urándúsító üzemében tárolnak 50 tonnányi olyan uránhexafluorid gázt (a dúsított urán nyersanyagát), amely a közép-keleti ország tulajdona, de nem teszik lehetővé számára használatát.

Oroszország az Irán okozta nemzetközi atomválság megoldására, annak a gyanúnak az eloszlatására, hogy Irán atomfegyver előállítására használja a dúsított uránt, korábban már felajánlotta Teheránnak, hogy saját területén elvégzi az iráni urán dúsítását, de Teherán elutasította ezt.

Laridzsáni és Solana a tárgyalások folytatásáról döntöttek

Ali Laridzsáni iráni főtárgyaló és Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főbiztosa egy hétfő esti telefonbeszélgetés során az iráni nukleáris dossziéról szóló tárgyalások folytatásáról döntött. Mint arról az Isna és Mehr iráni hírszolgálati irodák kedden egy hivatalos teheráni közleményre hivatkozva beszámoltak, Laridzsáni és Solana több mint egy órán át tárgyalt egymással és megállapodott arról, hogy a következő napokban is kapcsolatban maradnak.

Solana hétfőn Helsinkiben az európai védelmi miniszterekkel közösen tartott sajtókonferenciáján figyelmeztetett: Iránnak nem áll a rendelkezésére korlátlan idő ahhoz, hogy felfüggessze urándúsítási programját.

Az EU-főbiztos és az iráni főtárgyaló a múlt héten szerdán és csütörtökön Berlinben találkozott, de megbeszéléseiken nem történt érdemi előrelépés. Kedden Teheránba várják Igor Ivanovot, az orosz nemzetbiztonsági tanács titkárát, aki szintén Laridzsánival tárgyal az iráni nukleáris programról.

Rice szerint fel kell hagyni az urándúsítással

A nemzetközi közösségnek nem marad más választása, mint szankciókat bevezetni Teherán ellen, ha Irán nem függeszti fel urándúsító tevékenyégét - jelentette ki kedden a szaúd-arábiai látogatáson tartózkodó Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter. Szaúd el-Feiszal külügyminiszterrel közösen tartott dzsiddai sajtóértekezletén ismét elmondta: Washington nem kapott olyan jelzést, amely szerint Irán fel akarná függeszteni az urándúsítást. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország "hamarosan" ismét konzultál az iráni atomdossziéról - tette hozzá.

A közel-keleti helyzetről szólva Rice azt mondta, kívánatosnak tartja, hogy a palesztinok, akiknek kormányát március óta az iszlámista Hamász vezeti, képesek legyenek olyan kormányt alakítani, amely tiszteletben tartja az ENSZ, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Oroszország alkotta nemzetközi "kvartett" közel-keleti alapelveit. Vagyis arra utalt, hogy Washington szerint kormányváltásra van szükség. A kvartett által előírt alapelvek a következők: Izrael létezési jogának, Izrael és a palesztinok eddigi megállapodásainak elismerése, valamint az erőszakról való lemondás.

A márciusi palesztin választásokon győztes és jelenleg kormányzó Hamász radikális mozgalom nem fogadja el ezeket az elveket. A nemzeti egységkormány megalakításáról a Hamász és a most ellenzéki Fatah mozgalom között elkezdődött tárgyalások zsákutcába jutottak, sőt vasárnap heves összetűzések törtek ki a két fő ellenlábas szervezet fegyveresei között, amelyeknek azóta tíz halálos áldozata és mintegy 150 sebesültje van. Rice felszólította a palesztin fegyvereseket, hogy hagyják abba az ellenségeskedéseket, mert azok csak a palesztin lakosok szenvedéseit fokozzák.

A külügyminiszter hétfő este érkezett Szaúd-Arábiába, közel-keleti körútja első állomására. Rögtön érkezése után fogadta őt Abdalláh király, akivel a palesztinok helyzetéről, Libanonról és Irakról folytatott megbeszélést. Rice a szaúdi Dzsiddából Kairóba, majd Izraelbe és a palesztin területekre utazik tovább.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.