Tudnivalók a kormánybuktatásról

A kormány bizalmi szavazást kezdeményezhet maga ellen, ha úgy érzékeli, hogy bizonyságot kell szereznie a képviselők iránta való szándékairól. Amennyiben a szavazás során kiderül, hogy nincs meg a támogatottsága, le kell mondania - jelentette ki a kormányfő tegnapi bejelentése kapcsán Halmai Gábor alkotmányjogász. Hasonló a helyzet, ha a bizalmi szavazást Gyurcsány Ferenc csak maga ellen kéri: ha nem kapja meg a többséget, távoznia kell, ezzel pedig kormánya megbízatása is megszűnik. Az indítványról szóló vitát, illetve a szavazást legkorábban a bejelentéstől számított három, legkésőbb nyolc napon belül le kell bonyolítani.

A kormány megbízatásának megszűnése esetén a menetrend ugyanaz, mint a parlamenti választás után - tájékoztatott Halmai. A kabinet ügyvezetőként hivatalban marad, és ebben a minőségében nem köthet nemzetközi szerződéseket, rendeletalkotásra is csak kivételes esetekben van lehetősége.

A köztársasági elnöknek megbízást kell adnia az új kormány megalakítására, majd javaslatára a parlament szavaz a miniszterelnök személyéről, valamint a kormány programjáról. Amennyiben a jelenlegi kabinet távozni kényszerülne, de az MSZP és az SZDSZ közötti együttműködés fennmarad, Halmai szerint az elnöknek ismét a mostani koalíciót kell megbíznia a kormányalakítással. Ha a köztársasági elnök első javaslatának megtételétől számított negyven napon belül nem sikerül miniszterelnököt választani, az államfő feloszlathatja az Országgyűlést, és új választást tűzhet ki.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.