Vírusölő paradicsom
A cél olyan, a HIV és a hepatitis B vírus (HBV) elleni, megfizethető árú vakcina létrehozása, mely könnyen előállítható azokban az országokban, ahol ezekre a legnagyobb szükség van. Eddig a potenciálisan szóba jöhető, nagyjából 90 HIV elleni vakcina közül egy sem bizonyult eléggé hatékonynak. Bár a HBV ellen már létezik oltóanyag, az túl drága a szegényebb országok számára.
Orosz kutatók egy nemrégiben Lisszabonban tartott orvosi konferencián arról számoltak be, hogy az Agrobacterium tumefaciens nevű talajbaktériumot használták hordozóként a HIV és a HBV szintetikus keverékének paradicsomba való bejuttatására. Ez a DNS-kombináció különböző HIV-fehérjéket kódoló gének építőelemeit és a HBV felületi antigénjének nevezett HVB fehérje génjét tartalmazza. Ezek után a paradicsom előállítja a bevitt gének által kódolt fehérjéket, és a szájon át bevehető gyermekbénulás elleni vakcinához hasonlóan, amikor a paradicsomot elfogyasztják, a benne termelődött fehérjék arra ösztönzik a szervezetet, hogy hozza létre a vírusok elleni antitesteket.
A porított formájú paradicsomot tartalmazó oldattal etetett egerekben nagy mennyiségű antitest termelődött mindkét vírus ellen. Az is lényeges, hogy a kutatók antitesteket találtak a nyálkahártyák felszínén is, pontosan azokon a helyeken, ahol a vírusok behatolnak a szervezetbe szexuális érintkezéskor.
Ha a paradicsomalapú oltóanyag működik emberekben is, tabletta formájában lenne alkalmazható. A paradicsom közvetlen elfogyasztása nehézzé tenné a bejuttatott fehérjék pontos mennyiségének szabályozását, ezért van szükség gyógyszer formulára. Azonban ezt a fajta oltóanyagot nem kell hűteni, nincs szükség injekciós tűre, így a fertőzés kockázata is csökkenthető. Ezen tulajdonságai miatt a "vírusölő paradicsom" a szegényebb országok számára nagy áldást jelentene.
Nem ez a növény azonban az első oltóanyag-előállításra használt zöldség. Egy amerikai kutató a HBV elleni védő antitestek stimulálására szolgáló - nyersen fogyasztandó - burgonyát hozott létre.