A választók Gyurcsányt büntették
A párizsi Le Figaro úgy foglalt állást, hogy az önkormányzati választásokon a választók súlyosan megbüntették Gyurcsány Ferencet, a jobboldal győzelme egyértelmű. - A rendszerváltás óta először fordul elő Magyarországon, hogy egy politikai párt az alkotmány kereteit átlépve akarja a miniszterelnököt megbuktatni - hangzott el tegnap délután a France Info adón. A párizsi hírrádió arra reagált, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke nagygyűlést hirdet a Kossuth térre, amennyiben a kormánypártok nem nyújtanak be bizalmatlansági indítványt az Országgyűlésben Gyurcsány Ferenc menesztésére.
A Financial Times véleményét idézi londoni tudósítónk, R. Hahn Veronika, a tekintélyes brit üzleti-politikai napilap fogalmazása szerint noha az MSZP-t "elagyabugyálta" az ellenzék, "sem Gyurcsány Ferenc pozíciója, sem az újonnan bevezetett szigorító intézkedések nem forogtak közvetlen veszélyben." Az FT "az este legnagyobb meglepetésének" a köztársasági elnök Gyurcsány Ferenc elleni "meghökkentő támadását" nevezte.
Mint berlini tudósítónk, Inotai Edit beszámol róla, az első német értékelések szerint Gyurcsány előremenekül, és várhatóan túléli a pénteki bizalmi szavazást - írta tegnap a Spiegel és a FAZ internetes kiadása. A berlini Tagesspiegel a mai, német egység napja alkalmából a politikai hazugságokról moralizál, és megjegyzi: a poszttotalitárius társadalmak szemlátomást csalódtak a demokráciában és a piacgazdaságban. Tulajdonképpen jó jel, hogy valahol még reagálnak a választók a politikai hazugságokra: a németeknél Müntefering (SPD) alkancellár azon mosolygott a minap, hogy vannak még olyanok, akik egyáltalán komolyan veszik a választási ígéreteket - és a németeknél senki sem vonult az utcára tiltakozásul. Ennek oka, hogy egyre nő a szakadék a politikai elit és a választópolgárok között, akiket a politikusok egy része egyszerűen túl ostobának tart, hogy vegye a fáradságot a meggyőzésükre. Ez a demokrácia igazi válsága: amikor a választókat többé nem veszik komolyan - írja a berlini lap.
A pozsonyi Pravda szerint a magyarországi voksolások elsősorban Gyurcsány Ferenc politikai jövőjének próbáját jelentik - írja pozsonyi tudósítónk, Szilvássy József. Ugyanakkor a lap úgy véli, hogy a kormánypártokat jelentős veszteségeik ellenére sem fenyegeti bukás.
A bukaresti napilapok közül a Gandul arról írt, hogy az önkormányzati választásokra a "szélsőjobboldal" Kossuth téri tüntetése közepette került sor, s ennélfogva úgy értékelte, hogy a választás egyben a Gyurcsány-kabinet és a magyar kormányfő "túlélési próbája" is - írja kolozsvári tudósítónk, Tibori Szabó Zoltán.
Markó Béla RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes helyénvalónak nevezte a magyar államfő állásfoglalását.