Eladják az Absolut vodkát

A világ harmadik legnagyobb szeszesital-gyártójának számító Vin&Spirit privatizációjára készül a frissen megválasztott jobbközép svéd kormány. Becslések szerint az Absolut vodkát előállító cég piaci értéke elérheti az 5,5 milliárd dollárt.

A svéd állami tulajdonú társaságra korábban is érkeztek vételi ajánlatok - írja az Independent brit lap -, de a tizenkét éven keresztül szociáldemokrata vezetésű kabinet eddig hallani sem akart arról, hogy áruba bocsássa az "aranytojást tojó tyúkot". A kocka nagyjából két hete fordult, amikor a választásokon a szociáldemokrata Göran Persson alulmaradt a Fredrik Reinfeldt vezette jobbközép pártszövetséggel szemben, amelynek egyik fő kampányjelszava a piacbarát gazdaságpolitika, így a privatizáció, és ezzel együtt a hatékonyabb munkahelyteremtés ígérete volt.

A V&S eladásának lehetősége érthető izgalmat váltott ki a piacon. A Pierre Pinguet, a francia Pernod Richard vezérigazgatója a választási győzelem után pár nappal megerősítette a Financial Timesnek, hogy fontolgatják a V&S megvásárlását. Az olyan italmárkákat, mint a Ballantine's vagy a Beefater gint nemrég felvásárolt francia cég vezetője hozzátette: szerinte az iparág minden résztvevője részesedni szeretne a társaságból.

Ez azonban a jelek szerint nem lesz túl egyszerű. Elemzők azzal kalkulálnak, hogy a piac első számú szereplőjének számító, a Smirnoff vodkát előállító Diageo eleve távol marad az üzlettől - vélhetőleg a trösztellenes törvényektől tartva. Hasonló problémákkal néz szembe a Pernod, amelynek az Absolut vodka a Wall Street szerint az amerikai piacra történő bejutását jelenthetné - ha nem lenne már egy meglévő értékesítési szerződése az Absolut konkurensének számító orosz Stolichnaya vodkát előállító céggel. Elemzők szerint a legesélyesebb a Bacardit is magáénak tudó Fortune Brands, mivel Amerikában jelenleg is ez a társaság birtokolja az Absolut értékesítési jogait.

Maga az üzlet várathat magára, a Lehman Brothers Financial Timesnak nyilatkozó illetékese valószínűsíti az egy éven belüli privatizációt. Mások arra figyelmeztetnek, hogy az összesen 27,5 milliárd dollár értékű állami tulajdonrészek közül a kormány hamarabb kap a koalíciós partnerektől zöld fényt a SAS légitársaság 21,4, a TeliaSonera távközlési társaság 45,3 illetve a Bank Nordea 19,9 százalékos részvénycsomagjának eladására. Valószínű tehát, hogy ragaszkodni fognak az előre megszellőztetett privatizációs menetrend betartásához, amelyben a V&S egyelőre hátrébb sorolták.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.