Londoni elemzők: Sólyom nyilatkozata fokozhatja a nyomást
Gillian Edgeworth, a Deutsche Bank londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci elemzője azt mondta: a forint nem gyengült jelentősen a hétfői nyitásban, ami arra látszik utalni, hogy a piac "meglehetősen jól fogadta" a híreket. Edgeworth szerint most inkább az jelent piaci kockázatot, ha a következő hetekben folytatódnak a politikai csatározások, különösen az MSZP-kongresszus, valamint az 1956-os felkelés közelgő évfordulója előtt; ezek folyamatos nyomást gyakorolhatnak a piacra.
A Deutsche Bank londoni térségi elemzője szerint a köztársasági elnök előző esti nyilatkozata - amelyben az államfő bírálta a miniszterelnököt - fokozza a koalícióra nehezedő nyomást, és "erre a piac nyilvánvalóan oda fog figyelni ... ahogy szoros figyelemmel fogja követni azt is, hogy a miniszterelnök marad-e vagy megy". Edgeworth szerint ez "a következő hetekben, hónapokban, negyedévekben nyomni fogja a piaci hangulatot ... ha (Gyurcsány) akkor még a helyén lesz".
Dwyfor Evans, a Bank of America londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke is azt mondta: a piacok az első reakciókból ítélve önmagában a választási eredményt "figyelmen kívül hagyták", viszont arra fognak koncentrálni, hogy az eredmény további bizonytalanságot idézett elő, elsősorban abban a tekintetben, hogy "a miniszterelnök meddig lesz képes, vagy egyáltalán képes lesz-e hivatalában maradni".
Evans szerint azonban a piac már korábban beárazta "azt a magyarországi politikai kockázati elemet, amely néhány hete még nem volt jelen ... a választási eredmények ezen nem változtattak, így a piaci reakció igen halvány lesz".
Hozzátette: ha Gyurcsányt végül távozásra kényszerítenék, az "súlyos kérdéseket vetne fel" azzal kapcsolatban, hogy a kormánynak lesz-e még kedve keresztülhajtani a költségvetési reformcsomagot, így Gyurcsány esetleges menesztésére már jó eséllyel negatív lenne a piaci reakció.
Arra a kérdésre, hogy a választási eredmény növelheti-e a magyar szuverén adósosztályzat leminősítésének esélyét, a Bank of America vezető londoni szakértője azt mondta: erre rövid távon nem számít, mert szerinte a hitelminősítők egyelőre a kivárás álláspontjára helyezkednek.
A magyar hosszú futamú adósosztályzatra mindhárom nagy hitelminősítő leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben.
A magyarországi önkormányzati választásokról kiadott hétfői londoni kommentárjában a Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató azt írta: az eredmény piaci szempontból semleges. Az enyhén pozitív tényező lenne, hogy az előzetesen várt eredmény született, ezt azonban nagyjából ellensúlyozza a köztársasági elnök beszéde, amely a cég londoni irodája szerint ösztönözheti a tiltakozó megmozdulásokat a következő napokban.
A Goldman Sachs nem számít arra, hogy a választási eredmények aláásnák a takarékossági csomagot, és a 2007-es költségvetés jó eséllyel olyan feszes lesz, ahogy azt a konvergencia-program előirányozza. Az MSZP-n belül nincs hiteles kihívója a miniszterelnöknek, és "a párt megértette, hogy nincs sok választása a költségvetési megszorítások továbbvitelén kívül, legalábbis jelenleg".
A Dresdner Bank londoni befektetési részlege hangsúlyosan említi a köztársasági elnök előző esti beszédét, amelyben az államfő a cég értelmezése szerint "lemondásra szólította fel" Gyurcsány Ferencet.
A súrlódások Sólyom és Gyurcsány között nem új keletűek, viszont az elnök "negatív üzenete", és az ellenzék "földcsuszamlásszerű győzelme" valószínűleg újból felveti a miniszterelnök, és így a reformok jövőjével kapcsolatos kérdéseket.
Az elemzés szerint - amely pozitívnak minősíti, hogy "a szocialisták megtartották az ellenőrzést Budapest felett" - a ház "rövid távon" nem vár változást Gyurcsány erős koalíciós támogatottságában, így a miniszterelnök "ez idő szerint" megtarthatja posztját. A kormánykoalíció jól tudja, milyen kockázatokkal járna a reformfolyamat lelassítása - elég megnézni a hitelminősítők és az EU-bizottság figyelmeztetéseit -, ezért várhatóan folytatja a konvergencia-programban lefektetett átalakításokat, "legalábbis a következő negyedévekben", áll a Dresdner Kleinwort hétfői londoni elemzésében.
Hétfőn kora délután a forint 275,06-36/euró volt a londoni bankközi piacon, 0,86 százalékkal gyengébb a kora hajnali 272,71-273,01/eurónál.
(forrás: MTI)