Demszky lemond parlamenti és fővárosi közgyűlési mandátumáról

Lemond parlamenti és fővárosi közgyűlési mandátumáról a főpolgármester, miután a vasárnap választáson ismét megnyerte Budapest vezetői posztját.

Demszky Gábor hétfőn sajtótájékoztatón jelentette be hivatalosan, amit az MTI-vel a választások eredménye ismeretében közölt, hogy az Új Magyarország Nemzeti Fejlesztési Terv parlamenti vitáját követően lép hatályba lemondása, mivel a főváros érdekében fel kíván szólalni az ügyben.

Mint mondta, azzal, hogy a fővárosi közgyűlési mandátumáról is lemond, 67 tagú lesz a testület.

Kitért arra is, hogy Budapesten eggyel növekedett a liberális kerületi polgármesterek száma, Csécsei Béla és Gegesy Ferenc után, akik már 16 éve polgármesterek, most Weinek Leonárd is nyert a választásokon.

"Piros-kék paca vagyunk a sárga tengerben"

Vitathatatlan, hogy országosan a koalíció számára kedvezőtlenül alakulta választás, de Budapesten minden másképpen van - mondta hétfőn DemszkyGábor főpolgármester.

Vitathatatlan, hogy országosan a koalíció számára kedvezőtlenül alakult a választás, de Budapesten minden másképpen van: "egy nagy sárga tengerben mi vagyunk a piros-kék paca" - mondta Demszky Gábor főpolgármester a Nap-keltében, amelyben a fővárosra váró népszerűtlen takarékossági intézkedésekről, valamint saját, lehetséges utódainak személyéről is nyilatkozott. A szabad demokrata politikus elismerte: nem gondolta volna, hogy csak 1,6 százalékponttal tud nyerni. A közgyűlésben éppen csak átvittük a lécet, de megvan a többség - tette hozzá, ezzel is utalva arra, hogy hamarosan lemond a képviselőségéről, hogy helyette az SZDSZ listájáról kerüljön be egy képviselő a fővárosi közgyűlésbe.

Minthogy ő főpolgármesterként eleve szavazati joggal bír, így meglesz a koalíció 34-33 arányú többsége - ismertette. Leendő lemondása kapcsán emlékeztetett arra, hogy "ez rutinszerűen így van, az előző közgyűlésben is így volt, s azt megelőzően is".

Demszky Gábor kilátásba helyezte, hogy az előtte álló munka nem lesz könnyű, mert a kormány megszorító intézkedései kihatnak a fővárosra is. Többször is hangsúlyozta azonban, hogy az általa ígért fejlesztéseknek meglesz a fedezete. "Van egy nagyon határozott szerződésem Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel. (...) Minden megvalósul, tartjuk a kormányprogramban foglaltakat" - jelentette be.

A nehéz, népszerűtlen döntések egyik konkrét példájaként a főpolgármester a Kútvölgyi Kórház és a János Kórház tervezett összevonását említette. "Nem kell ennyi igazgató, nem kell óriási nagy bürokrácia. A két kórház egy helyen van, jobb ellátást lehet kialakítani, ha összevonjuk őket" - mondta. Megjegyezte azt is, számol azzal, hogy a döntés ellen tiltakozni fognak azok, akiket személyükben hátrányosan érint az intézkedés, s azt is tudja, a tiltakozást "szakmai alapon fogják megfogalmazni".

Demszky Gábor kérdésre válaszolva megerősítette: továbbra is tartja magát ahhoz, hogy négy év múlva "nyugodtan átadhatja a stafétabotot". Ikvai-Szabó Imre, Dancs Gábor, Z. Halmágyi Judit, Bojár Iván András és John Emese nevét felsorolva kiemelte, hogy új arcokat hozott és hoz be a Fővárosi Közgyűlésbe. "Közülük bármelyikből lehet akár főpolgármester is" - mondta.

A köztársasági elnök vasárnap esti beszéde kapcsán annak a véleményének adott hangot, hogy ez a megnyilvánulás csak "olaj volt a tűzre", ezért nem kellett volna elmondani. "Az elnök úrnak semlegesebbnek kellene lennie, mint amit tegnap hallottunk tőle" - jelentette ki Demszky Gábor. A szabad demokrata politikus elismerte, hogy egy köztársasági elnökhöz általában tapintattal szokás viszonyulni, nem szokás őt arra kérni, hogy magyarázza meg a saját beszédét, de most - mint mondta - mégis jó lenne, ha kifejtené, pontosan hogyan értette, amit mondott, mert "ő sem a Jóisten földi prófétája, el is magyarázhatná akár" a szavait, tekintettel arra, hogy "a vita felmelegítésével (...) a helyzetet ő hozta tegnap létre".

A Balatonőszödön elmondott Gyurcsány-beszédre utalva Demszky Gábor cáfolta a kormányfő által elmondottakat, azt, hogy a koalíció nem csinált semmit. A szándékait tekintve azonban szerinte a beszéd "teljes egészében rendben volt". "Nem igaz, hogy nem csináltunk semmit. Önmagában a fővárosban is nagyon sok mindent megcsináltunk a miniszterelnök úrral együtt. Nekem ő betartotta eddig mindig a szavát" - mondta. "Bennem ezért van bizalom, ezért örülük, hogy ez a felállás így marad. És ezért nem örülök annak, amit tegnap este hallottam Orbán Viktortól vagy a köztársági elnök úrtól, akit én egyébként nagyon tisztelek" - mondta zárásul Demszky Gábor.

Tarlós István "konstruktív tagként" szeretne részt venni a Fővárosi Közgyűlés munkájában

Ha a Fidesz-KDNP "megválaszt frakcióvezetőnek, akkor a legjobb meggyőződésem szerint tenni fogom a dolgomat, nem fogom ezt a megbízatást visszautasítani, mert nagyon érdekes feladat" - válaszolta Tarlós István a Nap-keltében arra a kérdésre, elfogadja-e a pártszövetség frakcióvezetői posztját. Tarlós kijelentette: "tartozom annyival a budapestieknek, segítőimnek, támogatóimnak, hogy komolyan vegyem a saját programomat, igyekezzem azt a saját mozgásteremben, lehetőségeimhez képest érvényre juttatni". Ugyanakkor hangsúlyozta: nem fog belépni a Fidesz-KDNP-be.

Mint fogalmazott, "a budapestiek arra választanak minket, hogy működtessük a várost szakmai alapon, együttműködve", ezért kijelentette: törekszik arra, hogy ő is konstruktív tagként vegyen részt a közgyűlés munkájában. Mivel a Fidesz-KDNP frakciója a közgyűlés csaknem felét teszi ki, ezért nehéz lesz tartósan figyelmen kívül hagyni. Ha a demokrácia szabályai működnek, akkor adott a lehetőség a konstruktivitásra, a szakmai munkára - tette hozzá.

Elmondta: nem kudarcként éli meg azt, hogy nem választották meg Budapest főpolgármesterévé. Kiemelte: "Demszky Gáborral a hatalmi pozíciótól függetlenül azonos a legitimitásunk." Az alig több mint 1 százalékos különbség "olyan számszerű eredmény, amit én nem vitatok, elfogadok, elismerek. Az élet megy tovább. Őszintén szólva én ma már nem érzek kis csalódottságot sem, megbékéltem ezzel a helyzettel" - jegyezte meg.

Ugyanakkor hozzátette: "ha egy nehézsúlyú ökölvívó döntőt egy ponttal, vagy egy magasugró olimpiát egy centiméterrel elveszít valaki, az sokkal rosszabb, mint ha kiütnék, vagy hat centiméter különbséggel veszítené el a magasugró versenyt".

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.