Gyurcsány Ferenc nem mond le

Gyurcsány Ferenc folytatni kívánja eddigi politikáját, ami rövidtávon konfliktusos bár, de - mint vasárnap késő este tartott sajtótájékoztatóján leszögezte - ez a jó politika. Nem mond le.

A kormányfő tegnap késő este megköszönte mindenkinek a részvételt a választásokon, és gratulált a győzteseknek. Leszögezte: a kormánynak az a dolga, hogy együttműködjön azokkal, akiket helyben megválasztottak. Eközben nem vizsgálják, hogy milyen pártállású az adott önkormányzat első embere. "Arra fogunk törekedni, hogy a helyi képviselet és a kormányzat a lehető legnyugodtabb, tárgyszerű módon, együtt segítse, hogy jobb legyen az élet az országban" - mondta.

- Tudom, hogy a választási eredményeknek sokféle értelmezése van - szögezte le később. A polgárok egyfelől polgármestert és helyi képviselőket választottak, egyben véleményt mondtak róluk. Másfelől - így vagy úgy, megfontoltan vagy éppen ösztönösen - véleményt alkottak arról a politikáról is, amelynek legfőbb képviselője a kormány és az azt alkotó pártok. Értem és látom, hogy nagyon sokan kritikusan viszonyulnak ehhez a politikához, mert amit rövidtávon kínálni tud, tele van konfliktusokkal, míg a hosszabb távon lehetséges gyümölcsei ma még nehezen érzékelhetők.

A kormányfő leszögezte: soha nem értett egyet azzal, hogy a választás egyfajta népszavazás is lenne, de elfogadja, hogy a voksok kritikus véleményt is kifejeznek. Ez a kritika azonban őt arra ösztönzi - mondta -, hogy végiggondolja: mi az, amit eddig jól csinált, s mi az, amin változtatnia kell.

- Abban nincs kétségem, hogy tartalmilag azt a politikát kell folytatni, amit az elmúlt időszakban javasoltunk Magyarországnak - mondta. - Lehetne más program is, de én nem látok más programot, mint a miénket.

Gyurcsány azt javasolta valamennyi szocialista és szabaddemokrata képviselőnek, hogy a népszerűségvesztést is vállalva folytatni kell a reformokat.

- Én egy olyan kormánynak a miniszterelnöke akarok maradni, amelyik ezt a politikát viszi tovább - szögezte le a miniszterelnök. - Tudom, hogy a szocialista és a szabad demokrata képviselők tisztában vannak azzal, felelősségük nemcsak a jelennel szemben van, hanem a jövő iránt is. Érzékelhető is a támogatás, hogy vigyem, vigyük tovább a megkezdett politikát.

A kormányfő emlékeztetett arra, a választások előtt gyakran feltették neki azt a kérdést, hogy a referendum kimenetele befolyásolja-e a kormány politikáját. Ő mindig azt mondta: közvetlenül biztosan nem. Most is ez a véleménye. A kormánynak élnie kell azzal a felhatalmazással, amit a választóktól kapott.

Kérdésekre válaszolva Sólyom László államfő álláspontjáról a kormányfő azt mondta: amit az elnök mond, azt mindig meg kell fontolni. Az államfő beszédének bizonyos pontjaival egyetért, másokkal nem. Jómagam azonban - tette hozzá - kerülni fogom, mint ahogy eddig is tettem, hogy a köztársasági elnök úrral, hacsak nem teljesen kikerülhető, a nyilvánosság előtt vitába szálljak.


Erős mondatok sólyom lászló beszéde után

Többségi támogatás

Juhász Ferenc, az MSZP alelnöke: "Igaza van Sólyom Lászlónak, amikor tegnap azt mondja, hogy holnaptól a politika nem folytathatja ott, ahol eddig csinálta, és igaza van abban, hogy a parlamenti többségnek van alkotmányos lehetősége. A parlamenti többség az alkotmányos lehetőséggel élni fog, meg fogja valósítani a kormányprogramot. A parlamenti többség támogatja Gyurcsány Ferencet és a kormányprogram megvalósítását."

Folytatódik az élet

Horn Gábor, az SZDSZ kampányfőnöke: "Hétfőtől folytatódik az élet, az SZDSZ kormánypártként teszi tovább a dolgát. Nem volt tapasztalható a bizalom összeomlása, amiről Sólyom László köztársasági elnök beszélt vasárnap este. Néhány ezer ember, egy esetben mintegy 15 ezer ember tüntetett. Az árpádsávos zászlókat lobogtatókat, zsidó neveket tartalmazó listákat összeállítókat nem lehet békés tüntetőknek nevezni. Ők nem a nép reprezentánsai, hanem egy szélsőjobboldali tömeg, akik Orbán Viktor hívószavára vonultak utcára."

Előre kell tekinteni

Szekeres Imre MSZP-elnökhelyettes: Most már előre kell nézni. Az ország érdeke egyértelműen az, hogy az MSZP- SZDSZ kormány folytassa a megkezdett utat, tartsa a konvergenciaprogramban megjelölt irányt, kezdje meg a reformokat. Ennek viszont van egy előfeltétele: a helyzet ugyanis az, hogy ellentétben a hivatalos Fidesz-kommunikációval, a probléma nem Gyurcsány Ferenc, hanem épp ellenkezőleg: a probléma Orbán Viktor. Ezen a Fidesznek el kellene gondolkodnia. A parlamenti pártoknak mihamarabb le kell ülniük tárgyalni a szükséges lépésekről, s attól tartok, hogy a Fidesz jelenlegi elnökével ez nem megy. Vagyis: rajtuk a sor. Nekik kell mozdulniuk. Nagy a tét."

Váltani kell

Stumpf István politológus: "A köztársasági elnök egyértelműen azt mondta, hogy a parlamenti többség kezében van az ország sorsa, s hogy ilyen morális alapokon ezt a politikát nem lehet továbbvinni. A parlamenti többségnek ahhoz, hogy támogatást tudjon kapni a reformokhoz, le kell váltania a miniszterelnököt."

Aránytalan beszéd

Gerő András történész: "A maga morális tekintélyét felhasználva Sólyom László azt mondta, hogy a parlamenti többség vizsgálja felül a kormány tevékenységét, hozzon személyi változásokat. Másfelől ugyanakkor aránytalan beszédet mondott. A köztársasági elnöktől elvárnám, hogy arányérzéket tanúsítson, s ne tegyen olyan különbséget, hogy egyik oldalon van az erőszakos tüntetés, a másik oldalon pedig a békés tüntetők. Utóbbiak ugyanis alapvetően alkotmányellenes dolgokat követelnek."

Világos útmutatás

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője: "Köszönjük a világos beszédet, a világos útmutatást, köszönjük, elnök úr."

Elmaradt a katarzis

Dávid Ibolya, az MDF elnöke: "Két héttel ezelőtt elmaradt a katarzis. Az első lépés talán az lehetett volna, hogy a miniszterelnök bocsánatot kér."

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.