A voksokkal csak üzentek
Most nem lehetett ilyen logika alapján választani. A rendszerváltás maga volt a puha átmenet ahhoz képest, amilyen hangulatot teremtett a jobboldali politika, illetve a balliberális szellemet gyűlölő demonstrációsorozat - a kormányfőtől vett végszóra. Aki most balra szavazott, nagy valószínűséggel nem a megszorító csomag mellett, a majdan kibontakozó Új Magyarország igézetében tette, hanem azért, hogy "ezek oda ne kerüljenek". És fordítva, aki jobbra szavazott, kevéssé valószínű, hogy az orbáni adópolitika és a kisvállalkozások felé terelt uniós támogatások reményében tette, hanem azért, hogy a Hazugságot megbüntesse.
Esély nem volt rá, hogy teljesítményeket, értékeket mérjenek meg az emberek, hogy gondolatokhoz, érzésekhez kérjenek támogatást legalább a helyi politikusok. Még a felülemelkedés hivatásosa, az államfő sem tudott kinézni ebből a körből. Csak nemeket mond konokul, szavai élét a kormányfő ellen fordítva, a legvadabb nap után épp úgy, mint tegnap este, amikor egy csendben, tisztán lebonyolított választás után kaphatott volna tőle egy esélyt a nyugalom. Az államfő azonban szinte egy szót sem fecsérelt az önkormányzati választásokra, hanem újult erővel támadt a kormányfőre. Meg nem kérdőjelezhető morális megrendültségében - inkább az utcára küldte az embereket, mintsem a politikai intézményrendszer becsületének helyreállításához adta volna tekintélyét.
Az önkormányzati választások idején így aztán összességében csakis az önkormányzatokról nem esett egyetlen szó sem, csakis az élet maradt ki az üresen szenvedélyeskedő politikából, ahogyan a futballőrjöngőket is általában egyetlen jelenség nem érdekli, mégpedig maga a foci.
Így aztán úgy csaphatta mindenki bele az urnába szilaj voksát, hogy egy másodpercig nem szembesült azzal a kérdéssel, jól működik-e az a helyhatósági rendszer. Egyébként nem igazán, de kit zavar ez most. Szó nem eshet ilyesmiről, vagy bármiről, aminek az élethez is köze van, amikor vezér fújja a trombitát, s hangszereli ostromritmusra a Takarodót.
A politika az értelem egy lehetőségét ismét kihagyta. A Fidesz szempontjából ez eredmény: a nemeket ugyanis az emberek sokkal nagyobb számban fordították a koalíció ellen, mint annak védelmére. Olyan városokat vesztettek el a kormánypártok, mint Veszprém, Győr, Békéscsaba, Salgótarján, Szekszárd, Eger. A polgármesterek teljesítményétől és mindentől függetlenül, amiről a választásnak szólnia kellett volna. Épp így őrizte meg a koalíció talizmánját, Budapestet. Eredmény tehát volt, mégis: se népszavazás, se valódi önkormányzati választás nem volt a tegnapi.