Ellenzéki siker országszerte
Míg 2002-ben a szociálliberális koalíció a 23 megyei jogú város közül 17-nek volt képes polgármestert adni, most ez az arány gyakorlatilag megfordult. A kormányoldal mindössze 7 megyei jogú városban (Nyíregyházán, Szombathelyen, Székesfehérváron, Szegeden, Dunaújvárosban, Pécsett és Miskolcon) diadalmaskodott. Több-kevesebb meglepetést okozott Szolnok, Kecskemét, Szekszárd és Veszprém elvesztése a koalíció számára.
A megyei közgyűléseken belüli erőviszonyok átrendeződése még ennél is drámaibb; míg négy évvel ezelőtt a Fidesznek csupán háromban volt ezek közül többsége, most gyakorlatilag nincsen olyan megyei testület, ahol a kormánykoalíció dominálna. Heves megye az egyetlen, ahol lapzártánkkor patthelyzet volt a felek között, illetve Somogyban az bonyolítja a helyzetet, hogy ugyan nincsen Fidesz-KDNP-s többség, de a szocialisták egyértelműen alulmaradtak.
Budapesten a kormányoldal valamelyest ellensúlyozta ezt a helyzetet, bár itt is jelentős pozíciókat veszített: Pesten az V., a XVI. és a XVII. kerületet bukták el, Budán pedig a XI. kivételével minden kerületnek ellenzéki polgármestere lett. A Fővárosi Közgyűlésben gyakorlatilag "holtverseny" alakult ki, de mivel Demszky Gábor minden korábbinál szorosabb versenyben megőrizte főpolgármesteri posztját (Tarlós István csak 1,75 százalékkal maradt alul), a közgyűlésben egyfős többsége lesz a koalíciónak. Felmerült annak a lehetősége, hogy Demszky Gábor csak főpolgármester lesz, s viszszalép mint képviselő, s átadja helyét valakinek a listáról.
Történelmi választás zajlott Magyarországon - jelentette ki Orbán Viktor tegnap késő este a Fidesz- KDNP elnökségi ülése után. Szerinte az országos akaratnyilvánítás eredménye, hogy a magyarok leváltották Gyurcsány Ferencet.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök késő esti beszédében úgy fogalmazott: meghallotta a kritikus hangokat, de eltökélt az egyensúlyteremtés, a reformok és a fejlesztések végigvitelében, és folytatja a kormányzást.