A technológia a kitörési pont
- Megváltoztatjuk a világot, hiszen a technológiai fejlődés a jövő záloga - hangsúlyozta John Chambers, aki 1991-ben csatlakozott az 1984-ben, stanfordi komputerkutatók által alapított céghez, miután nyolc évet eltöltött a Wang Laboratories-nál és hatot az IBM-nél. Az elnök-vezérigazgató posztot 1995 óta tölti be, s vezetése alatt a cég árbevétele 1,2 milliárd dollárról 28 milliárdra növekedett. Piaci értéke tízmilliárd dollárról 140 milliárdra emelkedett, miközben a tizenegy legnagyobb versenytársé együttesen 72 milliárdról 52 milliárdra csökkent.
Alapítása óta az Internet Protokol- (IP) alapú hálózati technológia fejlesztésére összpontosít a Cisco. Felvásárlások révén is bővülve ma már ötvenezer embert foglalkoztat világszerte, s kínál szoftverektől teljes körű megoldásokon, alkalmazásokon át például útválasztókat, kapcsolókat, dekódereket.
Chambers úgy látja, hogy a világ megváltozik, mert a Cisco is változtatja. Az internetes technológiák átformálják, ahogy dolgozunk, élünk, tanulunk és szórakozunk. S a globális versenyben ez a technológia válik a kulcstényezővé. A versenyképesség legfontosabb elemeinek mind az országok, mind a cégek számára az oktatást, az infrastruktúrát, az innovációt és a mindezt támogató kormányzatot tekinti John Chambers. E kérdéskörről folytatott megbeszélést rövid budapesti tartózkodása alatt Kóka János gazdasági miniszterrel, további befektetéseket helyezve kilátásba, többek között egy kockázatitőke-alapot is, amely a kis- és középvállalatokat támogatná. Chambers is úgy látja, hogy új munkahelyeket csak az ilyen méretű cégek tudnak létrehozni. Magyarországon egyébként sikeresen működik a Cisco Hálózati Akadémia, amelyben összesen 3400 diák vett részt. A kis- és középvállalkozásoknak is kínál vállalatevezetői ismereteket a Cisco szakosodott intézete.
A hálózat mint platform a legjobb ár-érték arányt képviselő innováció a mikroprocesszor óta, jegyezte meg Chambers, hozzátéve, hogy az egy csatornába, sőt egy, mindinkább mobil készülékbe terelt adat-, hang-, kép- és videoátvitel új lehetőségeket kínál egyéneknek, cégeknek és országoknak is.
Az országok például ilyen irányú fejlesztések révén valóban megvalósíthatják a szolgáltató e-kormányzatot, amely olcsóbb és hatékonyabb a mainál. Minden fejlett országban a legsúlyosabb megoldandó öt probléma között van az egészségügy is, hiszen a demográfiai változások és az egyre növekvő költségek miatt nyilvánvalóan be kell avatkozni. Ez sem lehet más, mint az internetalapú hálózatok kiépítése. Ehhez persze a széles sávú adatátvitelre alkalmas üvegszálas hálózat lefektetése szükséges.
Megemlítette még Chambers, hogy a piaci részesedésének folyamatos növekedését annak is köszönheti a Cisco, hogy a feltörekvő országok felé nyitott, amelyek ma már a globális GDP felét adják, s ugyanolyan nyereségességgel kecsegtetnek, mint a fejlett piacok.