Enyhülés érezhető a grúz-orosz konfliktusban
Agrúz belügyi erők tegnap feloldották azt a kordont, amely az oroszhadsereg kaukázuson túli erőinek (GRVZ) Tbilisziben lévő központiépületét vette körül öt napon át. A hétvégén diplomatáit éskonzultációra a nagykövetet is hazarendelő Oroszország válaszul mátólfelújította az orosz követség irányítása alatt álló általános ésközépiskola működését.
Afeszültséget ugyanakkor növelte, hogy a Grúzia elleni kémkedésselvádolt orosz tiszteket a tbiliszi bíróság pénteken két hónapos előzetesletartóztatásba helyezte. Vasárnap pedig a grúz ügyészség terroristatevékenységgel - három robbantásos merénylet megszervezésével - ismegvádolta a tiszteket.
Oroszország elfogadhatatlannak tartja a grúz vádakat és provokációval vádolja a grúz vezetést.
AndrejPopov, a GRZV parancsnoka szombaton bejelentette: az orosz erőkkivonulását ideiglenesen leállították. (Márciusban születettmegállapodás arról, hogy 2007 végéig Moszkva kivonja katonáit adél-kaukázusi országból, ahol még két katonai bázist tart fent.)
Igaz,a kivonulás Grúziát nem elégítené ki: a GRZV kivonulása mellettköveteli,hogy a békefenntartóként Dél-Oszétiában és Abháziában szolgálóorosz katonákat is nemzetközi erők váltsák fel. Mihail Szaakasvili grúzelnök szerint Moszkva a hivatalosan Grúziához tartozó, ám gyakorlatilag13 éve független két szakadár állam önállósodását készíti elő.
Aletartóztatások miatt orosz kérésre összehívott ENSZ BiztonságiTanácsának ülésén nem sikerült közös nyilatkozatot elfogadni, többekközött a - Grúzia NATO-tagságát támogató - Egyesült Államokellenvetései miatt. Az orosz sajtó véleménye szerint a konfliktuskiélezését Washington hallgatólagosan támogatja. Bár a Kremlhivatalosan ezt nem említette meg, tegnap Vlagyimir Putyin orosz elnökaz orosz biztonsági tanács ülésén a grúz vezetés "külföldiszponzorairól" beszélt. AzEurópai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) békésmegegyezésre szólította fel a feleket. A szervezet vezetője Karel deGucht belga külügyminiszter ma a térségbe utazik.