Nem marad pénz motorcsónakokra
- A hetekig tartó kánikula miatt sokkal többen voltak a strandokon az idén nyáron, mint az előző években, ennek következtében pedig többen is kerültek bajba, szorultak segítségre - mondta érdeklődésünkre Horváth László, a balatoni vízi rendészeti kapitányság vezetője. Hozzátette: sajnos nem csak a mentések, hanem a tragédiák száma is emelkedett, míg tavaly egész évben hatan, addig az idén eddig kilencen vesztették életüket a tóban.
Horváth László szerint a több haláleset elsősorban a fürdőzők számának növekedésével magyarázható. Tény azonban az is - hangsúlyozta a szakember -, hogy az áldozatok többsége betegség, hirtelen rosszullét miatt halt meg, egy férfi például a strandlépcsőn esett össze holtan. A kapitányság vezetője megjegyezte azt is: az áldozatok kivétel nélkül férfiak voltak, a tapasztalatok szerint a fiatalok felelőtlenségük, az idősebbek pedig betegségük következtében vesztették életüket. Horváth László elmondta: a vízi rendőrök az idén eddig 92 esetben összesen 189 bajbajutott embert menekítettek ki a tóból.
A mentésből kivette részét a Balatonnál működő három civil mentőszolgálat is: összesen 128 bajba jutott fürdőzőn, szörfözőn, vitorlázón segítettek. A civil szervezetek közül a legtöbb embert, csaknem százat - a hat balatoni bázissal és Zánkán diszpécserközponttal is rendelkező - Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) mentett ki. Bagyó Sándor, a VMSZ vezetője érdeklődésükre elmondta, hogy a legtöbb esetben motorcsónakjaikkal kellett a mély vízben bajbajutottak segítségére sietni, de akadt dolguk a strandokon szolgáló mentőiknek is, akiknek huszonnégyen köszönhetik életüket. Mint megtudtuk, az idei szezonban augusztus 20-án volt a legnehezebb dolguk, amikor lecsapott a Balatonnál a fővárosban később káoszt, tragédiát okozó vihar. Hozzátette: a viharról már órákkal korábban tudtak, így minden egységet a vízre vezényeltek, hogy még idejében a partra irányíthassák a fürdőzőket, vitorlázókat. Ám az óvintézkedések ellenére is mintegy harminc hajón lévő szorult a vízi rendészet és a civil mentők segítségére aznap este, de baja senkinek nem esett.
Bagyó Sándor kérdésünkre válaszolva elmondta: hiába bizonyosodott be az idén is, hogy elengedhetetlen a Balatonon a civil mentők munkája, továbbra is súlyos anyagi gondokkal küszködnek. Mint emlékeztetett rá, 1999-ben alapított szervezetük csak a tagok adományainak és a katasztrófavédelmi főigazgatóság rádiós szakszolgálata gyorssegélyének köszönhetően tudta egyáltalán elkezdeni az idei szezont. A nyáron különféle rendezvények - egyebek mellett vitorlás- és úszóversenyek - biztosításával, valamint szponzoraik segítségével tudták előteremteni a szervezet működtetéséhez feltétlenül szükséges mintegy 50 millió forintot, de a kassza az év végére megint kiürül. A VMSZ vezetője szerint a legnagyobb gondot az okozza, hogy korábban pályázatok révén évente mintegy 15 millió forintos támogatáshoz jutottak, az idén azonban minden lehetőséget kihasználva is csak 600 ezer forintot kaptak. Így sikerült életben tartani a szolgálatot és elkerülni az adósságot, de nem marad pénz a motorcsónakok és a felszerelés korszerűsítésére, javítására, így megint kétségessé válik, vízre szállhatnak-e a következő szezonban.
Az azonban biztos: a Balatonon szolgáló vízimentők továbbra is készenlétben állnak. Fürdőzők ugyan már nincsenek, de hét-nyolcszáz horgászcsónak és több tucat vitorlás nap mint nap kifut a kikötőkből a tó befagyásáig.
l Nyolc százalékkal több bűncselekmény történt az idei idegenforgalmi szezonban a Balaton-parti településeken, mint tavaly - összegezte a tapasztalatokat Cséza István alezredes, a Balatoni Közbiztonsági Koordinációs Bizottság elnöke. Hozzátette: a térségben a nyáron összesen 4600 bűncselekményt követtek el, a legtöbb esetben zsebtolvajok, besurranók cselekedetei és gépkocsifeltörések miatt kellett intézkedniük a rendőröknek.