Bokros Lajos egy konferencián az unió előnyeiről beszélt

Magyarország pénzügyi zsákutcába, csődbe jutott volna, ha nem tagja az Európai Uniónak - mondta Bokros Lajos, a Közép-Európai Egyetem vezérigazgatója, a rendező Globális Tudás Alapítvány kuratóriumi elnöke az "Európa 2007" konferencia megnyitóján.

"Meggyőződésem, hogy az Európai Unió bővítése sikertörténet, mind a régi, mind az új országok számára" - mondta. Bokros Lajos szerint a bővítés, így Bulgária és Románia felvétele nem fenyegetés, hanem lehetőség, hogy az új tagok megreformálják gazdaságukat és előmozdítsák a régi tagok strukturális reformjait. A lengyel nyugdíjrendszer a reform után fenntarthatóbb, mint a francia, vagy a szlovák adórendszer hatékonyabb és egyszerűbb, mint az olasz - jegyezte meg.

A volt pénzügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország a fennálló államháztartási hiányával például pénzügyi zsákutcába, csődbe jutott volna, ha nem tagja az EU-nak. Lényegében "az EU magunkkal szemben védett meg bennünket" - mondta. Bulgária 1997-ben súlyos gazdasági válságon esett keresztül, és csak 2001-ben értük el a korábbi fejlettségi szintet - mondta Alexander Boskov. Bulgária korábbi miniszterelnök-helyettese hozzátette: az 1998-ban felállított devizatanács rögzítette a deviza átváltási árfolyamát, és minimális költségvetési hiányt engedélyezett.

Jelenleg Bulgáriában 3 százalékos az infláció és a GDP arányos államháztartási adat 3 százalékos többletet mutat, miközben a GDP arányos államadósság 29 százalék - sorolta a maastrichti kritérium már teljesített elemeit Alexander Boskov. "A költségvetési egyensúly érdekében mindent feláldoztunk" mondta. "Feltételezzük, hogy Törökország el akarja érni 2015 után az EU tagságot, s ha nem sikerül a masstrichti kritériumokat teljesíteni, akkor nem sikerül" - fogalmazott Yasar Yakis. A török parlament EU bizottságának elnöke, korábbi külügyminiszter Chirac francia elnököt idézte, aki szerint ha az EU globális szereplővé kíván lenni, akkor szüksége van Törökországra.

Az EU bővítése szükséges, és ha a szabad munkaerő-áramlást kérjük számon az EU régi 15 tagjától, akkor nem lehet átmenetileg korlátozni a bolgár és román munkaerő beáramlását Magyarországra - jelentette ki Eörsi Mátyás. Az Országgyűlés EU ügyek bizottságának elnöke szerint a magyar lakosság támogatja az EU bővítését, de folyamatos tájékoztatás szükséges annak érdekében, hogy a bővítés előnyeivel és esetleges hátrányaival is tisztában legyen a lakosság. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.