Az amerikai szenátus elfogadta a terroristák kihallgatását szabályozó törvényt
A helyi idő szerint csütörtökön megejtett szavazáson a szenátorok 65-34 arányban támogatták az előterjesztést, amelyet még az elnöknek is alá kell írnia ahhoz, hogy hatályba lépjen. Bush elnöknek a - részben a republikánus párti politikusok részéről, tehát saját táborából elhangzó - bírálatok nyomán gyengítenie kellett az első alkalommal beterjesztett változaton, amely a kritizálók szerint törvényesítette volna a fogva tartottakkal szembeni rossz bánásmódot.
Az elfogadott törvény amellett, hogy előirányozza kifejezetten terrorellenes ügyekben döntő jogszolgáltató katonai testületek létrehozását, lefekteti a Kuba szigetén működő guantánamói amerikai támaszponton létesített börtöntáborban őrzött külföldi terrorista gyanúsítottakkal szembeni bánásmód szabályait. A jelenlegieknél agresszívabb kihallgatási módszerek alkalmazását teszi lehetővé az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) számára.
Jogvédő szervezetek és az ellenzéki Demokrata Párt politikusai nehezményezik, hogy az új törvény túlságosan nagy szabadságot biztosít a hatóságoknak a foglyok kihallgatása terén, olyan, a kínzással határos kihallgatási módszereket intézményesítve, mint például az alvásmegvonás. A jogszabály kiterjeszti az "ellenséges harcos" kategóriát a terrorizmussal gyanúsítottakon kívül azokra, akik fegyverrel, pénzzel vagy egyéb módon terrorista csoportokat támogatnak.
A törvényt a republikánusok várhatólag igyekeznek majd felhasználni a november 7-i kongresszusi választásokat megelőzően már javában zajló kampányban arra, hogy kidomborítsák, milyen keményen lépnek föl a terroristákkal szemben. (MTI)