Patikusok demonstrációja - Két óra "ügyelet"

A csütörtöki gyógyszerész demonstrációnak nemcsak a sikerességét vitatják a felek, hanem még azt is, hogy egyáltalán mi történt: sztrájk volt, vagy a piaci versenyt korlátozták egy időre.

A kamara ugyan feltételekhez kötötten, de tárgyalni akar, a miniszter munkaügyi bírósághoz fordult, az ÁNTSZ hatósági, a versenyhivatal versenyjogsértés miatt indított vizsgálatot a köztestület ellen.

Tegnap reggel nyolc és tíz között csak ügyeleti szolgáltatást nyújtottak a patikusok, hogy így nyomatékosítsák követeléseiket a tárca liberalizációs terveivel szemben. Azt akarják elérni, hogy a kormány álljon el a patikaalapítást szabadabbá tevő, illetve a gyógyszertáron kívüli árusítást is lehetővé tevő terveitől. A kormány és a patikusok abban sem értenek egyet, sztrájk volt ez vagy demonstráció.

- Szinte alig volt betegforgalom, a lakosság időben értesült az akcióról, így nem is nagyon jöttek a patikába – számoltak be lapunknak a gyógyszerészek. A fővárosi Hétkorona gyógyszertár vezetője Elek Erzsébet szerint az ügyeleti időben jóval többen csengetnek, mint amennyien most tették a demonstráció két órája alatt. Ebben a patikában mintegy 20 betegnek adtak ki ablakon keresztül orvosságot.

Molnár Lajos egészségügyi miniszter már szerdán a munkaügyi bírósághoz fordult jogorvoslatért, mert szerinte jogsértő a gyógyszerészek demonstrációja. Köztestület ugyanis nem szervezhet munkabeszüntetést. A kamara állítja, nem is szerveztek; a patikusok maguk intézték az ügyet. Az akció alatt Molnár Lajos személyesen egyeztetett a kamara elnökével. Tegnap a miniszteri ultimátumot adott a kamara elnökének, Hávelné Szatmári Katalinnak. E szerint a köztestületnek délután három óráig kellett volna visszavonnia a sztrájkfelhívást, ellenkező esetben a miniszter újabb bírósági eljárást indít a köztestület ellen.

Végső esetben - ismételt jogsértés miatt - az ÁNTSZ visszavonhatja a tiltakozó akcióban részt vevő patikák működési engedélyét. (Egészségügyi szolgáltatás korlátozása esetén ugyanis előzetesen az ÁNTSZ-szel egyeztetni kellett volna.) Az ÁNTSZ munkatársai a demonstráció ideje alatt ellenőriztek, jegyzőkönyvben rögzítették az eseményeket.

A tiszti főgyógyszerész, Antal Csaba a nap végén közölte, a miniszter dönthet úgy: eltkint a zárva tartók elleni eljárástól, kivéve abban a tíz esetben, amikor asürgősségi ellátást sem biztosították. Az ő adataik szerint az akcióban a gyógyszertárak 44 százaléka vett részt, a kamara viszont 95 százalékos részvételről számolt be.

Tegnap a Gazdasági Versenyhivatal közleményében a versenytörvényt, a fogyasztók jogait sértőnek minősítette a demonstrációt.

A kamara a nap végén értesítette a minisztert, hogy bizonyos feltételek mellett tárgyalna. Például akkor, ha a tárgyalások végéig nem nyújtja be a kormány patikaliberalizációs javaslatait.

Ez a kormányzat számára nem tárgyalási alap.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.