Kolumbiai drogbárók különös alkuja
A kilencvenes években a világ legnagyobb kábítószer-kereskedőinek számító testvérek bűnösnek vallották magukat, és vállalták, hogy befizetnek az amerikai kincstárnak 2,1 milliárd dollárt. Cserében megszűnik az eljárás hat családtagjuk ellen, és további huszonnyolc személy lehetőséget kap rá, hogy lekerüljön az amerikai pénzügyminisztérium droglistájáról. Az utóbbi azt jelenti, hogy az érintettek újra hozzáférhetnek korábban befagyasztott bankszámláikhoz - ha hajlandó visszafizetni a törvénytelenül szerzett jövedelmüket.
Az amerikai hatóságok szerint ezzel hivatalosan véget ért a Cali drogkartell története. A kolumbiai városról elnevezett bűnszövetkezet 1990 és 2002 között csaknem 250 tonna kokaint juttatott az Egyesült Államokba. Volt időszak, amikor az USA kokainpiacának négyötödét ellenőrizték. A Sakkozónak becézett Gilberto szabta meg a stratégiát, míg az árut a "Mester", vagyis Miguel emberei rejtették el a kávé-, fagyasztott- zöldség-, trópusifa- vagy csempeszállítmányokban. A kartell még azt követően is kiválóan működött, hogy vezetőit elfogták: a kolumbiai börtönből az Orejuelo fivérek kényelmesen irányították tovább a tranzakciókat.
Volt év, amikor a kartell forgalma elérte az 5-7 milliárd dollárt. A család a pénzt törvényes vállalkozásokba, például hitelkártyacégbe, gyógyszertárba és 350 üzletből álló patikaláncba fektette. Még nem világos, hogy a család mit tud megtartani, mert az Orejuelo fivérek alkujához a pénzmosási ügyletekben való bűnösségük vállalása is hozzátartozik. Ez az eljárás viszont még csak előkészületi stádiumban van.