Műtét a súlytalanság állapotában
Ebből a célból egy műtőt szereltek be egy repülőgép fedélzetére, amelyben egy háromórás repülőút során időnként a súlytalansághoz hasonló körülményeket tudnak előállítani. A bordeaux-i egyetemi kórház plasztikai sebészetének főnöke, Martin professzor a Die Welt című német lapnak elmondta, hogy már február óta gyakorolnak a Földön és a repülőn is.
A műtétet egy önkéntesen hajtják végre, aki egy zsírkinövést távolíttat el az alsó karjáról. Ebből a célból a műtőasztalra kötözik, az orvosok pedig olyan felszereléssel dolgoznak, amelyet gurtnival és karabinerekkel erősítenek a repülőgép "mennyezetén" lévő sínekhez. Ami a szikét illeti, azt erős mágnessel rögzítik a lekötözött páciens mellé. A műtőt integrált altató- és újraélesztő felszereléssel látták el. A műtétben három sebész és két altatóorvos vesz részt.
A kísérlet célja az, hogy megvizsgálják, hogyan lehet a pácienseket hosszú űrrepülés során megműteni. Egy veseátültetést ebben a környezetben nem tudnánk végrehajtani - mondta az egyik altatóorvos -, de a baleseti sebészet lehetséges.
Az orvosok nem kételkednek abban, hogy minderre előbb, vagy utóbb szükség lesz, hiszen eddig több mint 400 ember repült már a világűrben, és egyre nagyobb annak a valószínűsége, hogy ott valaki megsérül. A Földre visszahozni a sérültet igen veszélyes, és sokkal költségesebb, mintha ott fent operálhatják - véli Laurent de Coninck, a team egyik tagja.
A probléma csak az, hogy nem mehet minden űrrepülésre egy sebészcsapat, ezért az orvosok most akarják kifejleszteni az űrutazásnál alkalmazható "távsebészetet" - ezzel már előrehaladott kísérletek folytak eddig is az internet és különféle távközlési eszközök kihasználásával.
Emellett vizsgálják annak lehetőségét is, hogy az űrhajókon olyan műtőt szereljenek fel, amelyben földi állomásról vezérelt robotok hajtanák végre a műtétet - olvasható a Die Welt online kiadásában.
(MTI)