Csehországi magyar szervezetek nyilatkozatot adtak ki a magyarellenességről
"Határozottan elítélünk a magyarok elleni mindenfajta, idegengyűlöletből fakadó, szóbeli, írásbeli, képanyagú, szellemi vagy testi épséget veszélyeztető megnyilvánulást a Szlovák Köztársaságban. Visszautasítunk minden olyan cselekedetet mindkét oldalon, amely rontaná vagy veszélyeztetné a magyarok és a szlovákok békés együttélését" - olvasható a nyilatkozatban, amelyet az Együttélés Politikai Mozgalom Magyar Nemzeti Tagozata, a Csehországi Magyar Gazdasági Társulat és a Görgey Artúr Társaság jegyez.
Az aláírók megdöbbenésüket és felháborodásukat fejezték ki a Szlovákiában felerősödött, szélsőségesen nacionalista magyarellenes megnyilvánulások, valamint az erőszakos, tettlegességig fajuló cselekedetek megismétlődése felett. Ugyanakkor örömmel vették tudomásul a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának szélsőségeket elítélő nyilatkozatát. Megjegyzik azonban, hogy ennek csak akkor lesz értelme, ha a benne foglaltak maradéktalanul megvalósulnak. A három csehországi magyar civil szervezet szükségesnek tartja Malina Hedvig ügyének objektív, nemzetközi szakértői kivizsgálását is.
A nyilatkozatot jegyző szervezetek értetlenségüket fejezik ki afelett, hogy a szélsőséges megnyilvánulások az Európai Unió egyik tagországában történnek, amely belépésekor felvállalta a nemzetek közötti kölcsönös tisztelet, tolerancia és a békés együttműködés elveit, tehát azokat az elveket, amelyek az unió alapelvető értékei közé tartoznak.
"Meggyőződésünk, hogy az európai uniós tagság keretén belül adva vannak a lehetőségek a két nép közötti minden vitás kérdésnek vagy problémának a megoldására. Az események azt mutatják, hogy el kell kezdeni végre a munkát a magyarok és a szlovákok közös történelmének általánosan elfogadható magyarázatán, és annak terjesztésén, elsősorban a fiatal nemzedékek körében. Ebben az irányban biztatóak egyes elismert szlovák történészek és politológusok, mint például Dusan Kovác és Miroslav Kus– nyilvános megszólalásai az utóbbi időben. A nevelő munkának a kölcsönös tiszteleten, megértésen és elismerésen kell alapulnia. De addig is, míg ez a folyamat sikerhez vezetne, felhívjuk az illetékes szlovákiai állami szerveket, hogy minden eszközzel vegyék elejét a további nemzetiségi, faji és egyéb kilengéseknek" - áll továbbá a dokumentumban, amelyet Kocsis László, az Együttélés országos elnöke juttatott el az MTI prágai irodájába.
Csehországban a legutóbbi (2001) népszámlálás szerint mintegy 15 ezer, többségében szlovákiai származású magyar él. Legnagyobb szervezetük a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége, amely kulturális és társadalmi szervezet, s politikai kérdésekben nyilvánosan nem foglal állást.
(MTI)