Közgyógyellátás: késnek az igazolványok
Lehetetlen tartani a határidőket: a mintegy félmillió közgyógyellátott új igazolványainak elbírálására és kiállítására nem képesek a hivatalok - állítják az érintettek.
- Még az utat sem látjuk, nemhogy a fényt az alagút végén - így jellemezte az új közgyógyellátotti igazolványok kiadása kapcsán kialakult helyzetet az egyik egészségpénztár ellenőrző főorvosa. - Naponta legfeljebb 10-15 igénylés elbírálására vagyunk képesek. Óriási a nyomás, naponta érkeznek a jogos panaszok - mondja.
Júliustól megváltozott a közgyógyellátási rendszer. Bár az okmányok teljes lecserélésére egy évet kaptak a rászorulók, azoknak azonban, akiknek időközben lejár az igazolványuk, eredetileg október elsejéig kellett volna az újhoz hozzájutniuk. S bár időközben a dátum november végére módosult, úgy tudjuk, eddig az érintettek alig tizedének a kérelme jutott el a pénztárakhoz. Csak a fővárosban mintegy 140 ezer közgyógyellátott van, ehhez képest alig tizenegyezer igénylés futott be, ebből az elmúlt hónapokban ötezerrel végeztek a szakértők.
Az országos intézményben azt mondják: a munka jól halad. Eddig országosan 53 ezer igénylés érkezett, 17 ezer igazolvány már elkészült, 18 ezer a jegyzőknél "várakozik", ugyanis visszaküldték határozathozatalra, s közel azonos a háziorvosokhoz hiánypótlásra visszaküldött igazolások száma.
- Az új igazolványok aránya folyamatosan nő, igaz, eddig az ellátottaknak csak a tizede jelezte az ezzel kapcsolatos igényét - mondja Kerekesné dr. Nemes Mária, az OEP főosztály- vezető-helyettese.
- Tény, hogy nem könnyű a háziorvosok kézírását kibogarászni, vagy a helytelenül küldött adatokat kijavítani, a legnagyobb gondot azonban mégis az jelenti, hogy az önkormányzatok nem figyelik rendesen, hogy kinek jár vagy járt le az igazolványa, pedig enélkül senkinek sem adható meg a legfeljebb 12 ezer forintos havi keret, ami szociális alapon illeti meg a rászorulókat - mondja a vezető.