A kisebbségekről beszélt Göncz az ENSZ Közgyűlésben
Göncz Kinga szerint az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának felállításával új fejezet kezdődött az emberi jogok védelmében. Üdvözölte a tagállamok emberi jogi teljesítményének rendszeres felülvizsgálatát előirányzó programot, és kiemelte, hogy a magyar külpolitika egy sarkalatos pontja a kisebbségek, ezen belül a nemzeti kisebbségek jogainak védelme. A térség történelmére utalva azt mondta, hogy az etnikai feszültségek válságokhoz vezetnek. - A múlt és a jelen etnikai konfliktusai arra emlékeztetnek, hogy az etnikailag sokszínű társadalmaknak nagy szükségük van a kisebbségi kérdések érzékeny és óvatos megközelítésére, szilárd törvényi keretekre, nagylelkű gyakorlatra és a kisebbségi jogokat őrző, szilárdan beágyazott intézményi garanciákra - fogalmazott az ENSZ tagállamainak képviselői előtt a magyar diplomácia irányítója.
Göncz Kinga emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány Budapesten felállította a Demokratikus Átalakítás Nemzetközi Központját, amely kész megosztani a felhalmozott tapasztalatokat az újonnan a demokratikus változások útjára lépő országokkal. Magyarország támogatja az ENSZ Demokrácia Alapját, amelynek tanácsadó testületében foglal helyet. Az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából arra emlékeztetett, hogy az események a Lengyelország melletti szimpátiatüntetéssel kezdődtek és szolidaritást ajánlott minden szabadságra és demokráciára vágyó nemzetnek. A külügyminiszter megemlékezett Povl Bang-Jensen dán diplomatáról, aki az ENSZ által az 1956-os események kivizsgálására felállított bizottságát vezette.
A világ konfliktusgócait sorra véve Göncz Kinga az európai béke és stabilitás szempontjából különösen fontosnak tartotta a Nyugat-Balkánon még nyitott kérdések megoldását. Megállapodást sürgetett Koszovó jövőjéről, és leszögezte, hogy ennek a működő multikulturális társadalmat kell szolgálnia. A Közel-Keletről szólva támogatásáról biztosította a független, Izraellel békében élő palesztin állam gondolatát. Magyarország Baghlan tartomány újjáépítési csapatának (PRT) átvételével segít Afganisztánban és mint Göncz Kinga emlékeztetett rá, az Európai Unió új tagjaként fokozatosan növeli a legszegényebb térségeknek nyújtott hozzájárulását.