Anglia: jönnek a portugálok!
A Benfica-Manchester United egyébként a kedd este legelőkelőbb párosítása, hiszen ez az egyetlen találkozó, amelyen két korábbi BEK-, illetve BL-győztes rivalizál egymással. A vetélytársak döntőt is vívtak az első számú európai klubtornán, igaz, jó régen, csaknem négy évtizeddel ezelőtt. Az 1968-as - nem mellesleg: Londonban rendezett - derbit a brit együttes nyerte 4-1-re, de úgy, hogy a kilencven perc végén 1-1 volt az eredmény. Aztán a hosszabbításban Best, Kidd és Bobby Charlton nagyon-nagyon elszomorította Otto Gloria edző csapatát, minek következtében Matt Busby manchesteri menedzser feje fölé került a glória...
De ma Lisszabon, és nem London a helyszín, már ami a nagy múltú párharcot illeti. Mert jut egy angol-portugál az angol fővárosnak is, ahol a Porto együttese szerepel. A vendégcsapatnak a mostani a 45. európai évada: 1974 óta nem fordult elő, hogy a Porto ne vett volna részt a kontinens valamelyik klubtornáján! Sőt, egyáltalán nincs beláthatatlan messzeségben a legutóbbi portói BL-diadal sem (2004), viszont a hasonló nemzetközi hagyományokkal sokáig nem büszkélkedő Arsenal az idén májusban döntőt játszott. A pályaválasztói jog alapján az "ágyúsok" ma esélyesebbek, jóllehet a Porto hovatovább portugál-brazil vegyes csapatnak nevezhető, hiszen keretében tíz brazil futballista sorakozik. (A Benficáéban "csak" hét...)
A légiósok tekintetében, mint tudjuk, a Real Madrid sem áll kifejezetten rosszul, habár Fabio Capello edző speciel nem rajong a brazilokért. Ezzel együtt most sikerre kell vezetnie alaposan megreformált együttesét, mert a lyoni blamázs után a spanyol fővárosban nehezen bocsátanák meg, ha a királyi gárda nem intézné el a Dinamót. A kijeviek szörnyű 1-4-gyel kezdtek a Steauával szemben, és az ember azért nem mondja azt, hogy "ukránok", mert a kelet-európai csapat keretében tizenhat külföldi játékos található. Más idők járnak, mint hajdanán, amikor a Szovjetunió különböző részeiből kerültek Kijevbe, vagy éppen ott nevelkedtek olyan nagy hírű generációk, mint a Konykov-, Kolotov-, Burjak-, Blohin- vagy a Besszonov-, Kuznyecov-, Zavarov-, Protaszov-féle korosztály... E nevek nekünk is ismerősek azokból a korszakokból, amelyekben még létezett magyar futball, gondoljunk csak 1972-re és 1986-ra, honfitársaink mindeddig utolsó Eb-, illetve vb-részvételére.
Hogy hol vagyunk már attól?
Ugyanannyira, amennyire a BL-től...