Budapest a kampányhorizonton
A Fidesz az önkormányzati választások előtt már nem tervez országos rendezvényt, akciósorozatot. Orbán Viktor lemondta kampányrendezvényeit, elhárítva magáról az utcai politizálás vádját. A Fidesz ezt elvárta volna Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől is, mondván, a vidéki fórumokon "ne provokálja az országot".
Más politikusok viszont intenzíven kampányolnak; Kövér László, Áder János, Pelczné Gáll Ildikó, Navracsics Tibor vagy például Fónagy János naponta két-három rendezvényen is részt vesz. Wittner Mária a Polgárok Házában Kondor Katalin vendége lesz. Semjén Zsolt is járja az országot. Az aktivisták a hét közepén kezdik az emberek mozgósítását.
Az első számú célpont Budapest. Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök tegnap azt mondta: "Ha 16 év után Demszky Gábor megbukik, akkor barátja, fegyvertársa, Gyurcsány Ferenc sem éli túl a baloldali erők összefogásának bukását". Pokorni szerint Demszky bukása "kiütéses" győzelem lenne, de ha a főpolgármester mégis nyerne a választásokon, a Fidesz számára a megyei listákra és a megyei jogú városok listáira leadott szavazatok összesítésével akkor is meglenne a győzelem - igaz, csak "pontozásos".
Kuncze Gábor szerint "a tüntetők vezére Orbán Viktor". Az SZDSZ elnöke tegnap sajtótájékoztatóján azt állította, hogy Orbán blöffparádét rendez, és most négyszer annyit hazudott a tavaszi kampányban, mint az MSZP. Kuncze fölidézte a legfontosabb hitelminősítő intézetek véleményét, amelyek szerint attól függ a stabilizáció és a reformok folytatása, hogy a Gyurcsány Ferenc vezette kormány a helyén marad-e.
A Fidesz Kuncze szerint kiengedte a szélsőjobboldal szellemét a palackból és már nem képes visszaszorítani. Orbán Viktor azt nyilatkozta, hogy "komoly államférfiak szólaltak fel" a Parlament előtt. Az SZDSZ elnöke különösnek tartja, hogy Ekrem Kemál György komoly államférfi volna a Fidesz számára, és "Szűrös Mátyás és Pozsgay Imre is szintén arról híresek, hogy sohasem hazudtak". Kérdésre válaszolva közölte: az SZDSZ-nek és Demszky Gábornak nincs köze azokhoz a plakátokhoz, amelyek azt hirdetik, hogy Tarlós István a Fidesz, a MIÉP és a Jobbik főpolgármester-jelöltje. Kuncze megjegyezte: "az egyébként, hogy Tarlós István független jelölt, az napjaink egyik legnagyobb politikai hazugsága".
Az SZDSZ teljes mellszélességgel kiáll Gyurcsány Ferenc mellett. Ezt igazolja Fodor Gábor véleménye is, amely szerint meg kell erősíteni a miniszterelnököt.
Akadnak szocialista politikusok, akik némiképp elbizonytalanodtak, de a sok "kis egyéni félelem" nem áll össze egységes akarattá, szervezett csoportok nem kérdőjelezik meg Gyurcsány Ferenc vezető szerepét.
- Elképzelhető, hogy mindazok, akik esetleg úgy érzik, hogy alternatívát kínálhatnak Gyurcsánnyal szemben, szép lassan megerősítik és kiszélesítik hátországukat - mondta lapunknak egy szocialista politikus. De mindenképpen kivárnak, így a kialakult körülmények között a 2007-es elnökválasztás problémamentesnek tetszik Gyurcsány számára, majd 2008-ra kifutnak a megszorító intézkedések, és mégis, akadnak, akik szerint a 2009 eleji tisztújító kongresszus komoly kihívást jelenthet Gyurcsánynak.
Az MSZP összezár - annál is inkább, mivel sokan úgy érzik: a múlt hét eseményei a szocialista szavazókat mozgósítják, s az esetleg a Fidesz felé hajló bizonytalanokat távol tartja az urnáktól. Hangsúlyozzák ugyanakkor: kulcskérdés Budapest megtartása.
Ide tartozik, hogy - bár az ellenzék fölszólította rá, hogy ne tegye -, Gyurcsány Ferenc megkezdi kampánykörútját. Úgy tudjuk: az eredeti tervekhez képest ritkították a miniszterelnöki roadshow állomásait. Míg a kormányfő két hete még naponta több városban, faluban is korteskedett jelöltjeik mellett, a következő napokban mindöszsze néhány települést látogat meg. Olyanokat, ahová biztonságosan el lehet jutni, s a helyszínen nem fenyegeti veszély. Lapunk információi szerint megfordul Pécsett és Salgótarjánban is. A szocialista politikusok szerint azok a városok szinte mindegyike billeg, ahol most új MSZP-s polgármesterjelölt indul, illetve a régi szocialista városvezető függetlenként száll ringbe.